Že v petek dopoldne je Krajevna skupnost Piran organizirala čistilno akcijo in okraševanje mesto s cvetličnimi venci. Popoldne so na Tartinijevem trgu v splošnem prazničnem vzdušju priredili tombolo in tekmovanje v vlečenju vrvi. Ob cerkvi so se začele arhitekturne delavnice, povezane z obnovo piranskega zvonika, ki se jih lahko udeležite tudi danes in v nedeljo.
Danes dopoldne so na Tartinijevem trgu stojnice s predstavitvijo solinarstva, ki je bilo stoletja glavni vir dohodka Pirančanov. Na trgu je postavljen labirint iz kavedinov, kot v Piranu rečejo kristalizacijskim gredam za sol.
Po uradni otvoritvi praznika, ki je bila danes ob 10.30, se odvijajo številni dogodki, kot so prihod barke s soljo, nastop folklorne skupine, pa tudi predavanja predstavnikov Pomorskega muzeja Sergej Mašera, Zavoda za varstvo kulturne dediščine in Krajinskega parka Strunjanske soline.
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
Program s predavanji, predstavami in razstavami se odvija tudi popoldne, ko na trgu poteka tudi solinarska kulinarična tržnica. Zvečer bo ob Mestni kavarni Piran solinarski ples. Nedeljski dogodki bodo bolj povezani z verskimi običaji. Po nastopih pihalnega orkestra in pevskih zborov bo s Tartinijevega trga krenila procesija proti cerkvi Sv. Jurija. Tam bo maša, sledilo ji bo druženje v bližnjem Pastoralno kulturnem centru Georgios.
Od tam se bo povorka ob spremljavi pihalnega orkestra opoldne premaknila proti glavnemu pomolu. Ta del obujanja tradicije organizira Solinarska družina (La famea dei salineri), ki deluje v okviru Italijanske skupnosti Giuseppe Tartini Piran. S pomola bo Solinarska družina z barko odplula v soline.
Praznik bodo proslavili tudi v Strunjanskih solinah, kjer bodo v nedeljo ob 11. obiskovalcem omogočili brezplačne vodene oglede.
Dogodke koordinira Avditorij Portorož. Kot je na predstavitveni novinarski konferenci pred tednom dejala predstavnica tega javnega zavoda Barbara Jakomin, je prireditev pomembna tudi v luči zgodovine mesta, v katerem se je prebivalstvo nekajkrat zamenjalo. Kot je pojasnila, želijo doseči, da bi se tudi novi priseljenci spoznali kulturno dediščino Pirana in se z njo poistovetili.