Včeraj se je iztekel rok, ki ga država nalaga poslovnim subjektom za oddajo davčnih obračunov na finančno upravo (Furs) in poslovnih poročil na Agencijo RS za javnopravne evidence in storitve (Ajpes). Računovodski servisi od začetka leta pa do konca marca delujejo na robu svojih zmogljivosti in še več, zato ne preseneča interna šala med mojstri poslovnih poročil in bilanc, da računovodje in računovodkinje novo leto praznujejo 31. marca. Njihovo delo je odgovorno, napak skorajda ne sme biti; če se katera primeri, je običajno zelo draga.
Neuslišana prošnja
Že leta si tako številni računovodski servisi prizadevajo, da bi se roki oddaje poročil in bilanc za kakšen mesec prestavili, a pravega posluha za njihove prošnje ni. Uslišani so bili le v času epidemije covida, ko so številni državni ukrepi poskrbeli za dodatno obremenitev računovodskih servisov in je obstajala velika verjetnost, da številni ne bodo uspeli ujeti z zakonom predpisanih rokov.
Sistemi, ki ne delujejo
Poleg stalnih pripomb glede prekratkega roka priprave in oddaje bilanc veliko slabe volje povzročajo izpadi v delovanju spletnih servisov, tako na Fursu kot Ajpesu. Pred kratkim je po različnih medijskih uredništvih zakrožilo pismo računovodkinje, ki ji je prekipelo. »Si predstavljate količino dela in težave pri organiziranosti računovodskega servisa, ki ima več kot sto strank, s tem sranjem od sistemov, ki jih imamo letos? Veste, kako hitro se lahko komu zgodi, da katerega od poročil ne bo oddal, ker se bo enostavno izgubil v teh vaših 'dajte večkrat poskusit' nasvetih? Kazen boste pa hitro spisali in izdali, a ne?« se glasi del njenega zapisa, v katerem tudi medije prosi, naj poizvemo, kolikokrat sta bila spletna servisa Ajpesa in Fursa nedosegljiva v času, ko je treba oddajati bilance in poslovna poročila.
Kdaj deluje in kdaj ne?
S Fursa smo prejeli pojasnilo, da redno objavljajo vse napovedane nadgradnje informacijskega sistema in informacije o tehničnih težavah na eDavkih, kakor tudi na strani Fu.gov.si. »Nadgradnje vedno načrtujemo tako, da se ne izvajajo v obdobju, ko se iztekajo roki, na primer za oddajo obračunov, in da se izvedejo v čim krajšem času,« so zapisali. Ob tem so nam poslali seznam vseh obvestil in pojasnili tudi, da delovanje oziroma nedelovanje sistema ni vedno odvisno samo od njih. Tako stranke na primer ne morejo dostopati do sistema, če se s težavami sooča izdajatelj certifikata. Sicer so poslali seznam le osmih dogodkov, a je bilo teh več. Tako na seznamu ni dogodka z 29. marca, ko smo lahko pritožbe računovodij opazili tudi na družbenih omrežjih.
Zamudnikov ni veliko
Tako Ajpes kot Furs smo povprašali, koliko subjektov v povprečju bilance odda z zamudo. »Lani je v enem tednu po izteku roka oddaje obračun DDPO oddalo 1,5 odstotka zavezancev za oddajo tega obračuna. V ta delež so vključene različne kategorije zavezancev: zavezanci, ki so zamudili rok za oddajo obračuna; zavezanci, ki iz opravičljivih (nepredvidljivih in neodvrnljivih) razlogov niso mogli predložiti obračuna v predpisanem roku; zavezanci, ki so predložili popravek obračuna, v primeru, da so naknadno odkrili administrativno napako,« se glasi odgovor Fursa. V Sloveniji deluje nekaj manj kot 50.000 samostojnih podjetnikov in več kot 70.000 gospodarskih družb, kar pomeni, da letno z oddajo predpisane dokumentacije zamuja okoli 2000 zavezancev. Številka je seveda zgolj ocena.
Visoke kazni
Tisti, ki zamudijo, tvegajo zelo visoke kazni. Globe v primeru neoddaje davčnega obračuna DDPO/DDD so določene v 397. členu Zakona o davčnem postopku – ZDavP-2, in sicer v različni višini in razponu (od 800 do 10.000 evrov za fizično osebo, ki opravlja dejavnost, od 1200 do 15.000 evrov za pravne osebe, ki se ne štejejo za velike ali srednje po ZGD, in od 3200 do 30.000 evrov za srednje in velike gospodarske družbe), globa je določena tudi za odgovorno osebo fizične osebe, ki opravlja dejavnost (od 400 do 4000 evrov), oziroma odgovorno osebo pravne osebe (od 600 do 4000 evrov). Kot so nam pojasnili na Fursu, se lahko v primeru opravičljivih razlogov obračune odda tudi z zamudo, a med opravičljive razloge ne spada preobremenjenost z delom. Z Ajpesa nam do zaključka redakcije odgovorov niso poslali.