Zaradi govoric, ki v zadnjih tednih krožijo v Suhi krajini, da naj bi v opuščenem kamnolomu Klek na obrobju Žužemberka gradili sežigalnico odpadkov, je na javno predstavitev gradiva za spremembe OPPN v Poslovni coni Klek, ki je potekala pretekli teden, prišlo veliko občanov. Zbralo se jih je malo manj kot 40, in še preden je pripravljavec dokumenta prestavil njegovo vsebino, je župan Jože Papež odločno povedal, da sežigalnice odpadkov tam ne bo.
Povod za javno predstavitev je bila umestitev sončne elektrarne na pobočje opuščenega kamnoloma s predvideno močjo 0,6 MW v OPPN. Postaviti jo želi podjetje Eltim, ki je tudi naročnik omenjenega dokumenta in je od občine lani kot edini interesent na javni dražbi kupilo del zemljišč v omenjeni coni. S tem bodo, sicer drugače, kot je bilo predvideno, sanirali terase opuščenega kamnoloma. Kot je med drugim povedala Jelka Hudoklin iz novomeškega podjetja Acer, ki izdeluje dokument, predvidena ureditev obsega preureditev obstoječih teras na brežini za namestitev fotovoltaičnih panelov, ureditev dostopnih poti in priključitev elektrarne v omrežje prek TP v zbirno-reciklažnem centru. Fotovoltaični paneli bodo postavljeni z nagibom od 12 do 15 stopinj, da bodo čim manj vidni in tako nemoteči za okolico.
So se pa s številnimi vprašanji zbrani občani med drugim dotaknili načrtovanega centra za prevzem in predelavo nenevarnih odpadkov na vzhodnem delu območja nad zbirno-reciklažnim centrom, kar je bilo razvidno tudi iz priloženega gradiva k osnutku sprememb OPPN. Investitor, podjetje Eltim, je v fazi izdelave projektne dokumentacije za pridobitev gradbenega dovoljenja. Zbrane je skrbelo predvsem to, da bo pri tem šlo tudi za odpadke, ki si jih nihče ne želi. Kot so lahko slišali, bo šlo le za zbiranje in predelavo gradbenih odpadkov (beton, asfalt, keramične ploščice ipd.). Drugače pa je, kot je dejala Manica France Klemenčič, ki v občinski upravi bdi nad področjem prostorskega načrtovanja, v veljavnem odloku navedeno, katere odpadke bodo lahko sploh pripeljali.
Ob tem so občani poudarili težave s hrupom, prahom in pri nadzoru nad pripeljanimi odpadki. Pojasnili so jim, da je treba, preden se sploh postavi tovrsten obrat, pridobiti gradbeno in okoljsko dovoljenje ter opraviti preverbo hrupa, na presojo vplivov na okolje svoje mnenje poda tudi ministrstvo za okolje. Tovrstna podjetja imajo pod drobnogledom tudi inšpekcijske službe, ki lahko podjetje ob kršitvah tudi zaprejo. Predstavniki občine so dodali, da se zavedajo, kaj pomeni kakovost bivalnega okolja, in ne bodo dovolili, da se ta poslabša.