Ob zaključku Münchenske varnostne konference (MSC) je za katarski medij Al Jazeera spregovoril slovenski premier Robert Golob, ki je poudaril, da je treba storiti vse, kaj je v naši moči, da se prepreči napad na Rafo, ter da je treba okrepiti humanitarno pomoč za prebivalce Gaze. "Obstaja skupno soglasje o tem, da smo zaskrbljeni zaradi razmer na terenu in da bomo storili vse, kar je v naši moči, da bi preprečili napad na Rafo. Enako velja za humanitarno pomoč. Narediti moramo vse, da bo na teren prišlo več pomoči," je Golob dejal v pogovoru za Al Jazeero.
Komentiral je svoji srečanji s podpredsednico ZDA Kamalo Harris in generalnim sekretarjem Združenih narodov Antoniom Guterresom v petek ob robu konference, na katerih se je zavzel za takojšnjo prekinitev spopadov v Gazi in preprečitev humanitarne katastrofe v Rafi.
"Zmanjkuje nam časa. Upajmo, da bo v naslednjih dneh ali morda tednih prišlo do napredka," je premier dejal v odgovoru na vprašanje novinarke Al Jazeere o tem, ali je v razpravi s podpredsednico ZDA prejel znake upanja, da bo prišlo do prekinitve ognja. Dodal je, da mu je upanje vlilo tudi trdno stališče Harrisove o pravici Palestincev do samoodločbe.
V EU neenotni
Golob se je vnovič dotaknil tudi neenotnosti znotraj EU glede vprašanja premirja v Gazi, kar je omenil že v soboto, ko je izrazil željo, da bi se stališčem Slovenije glede Gaze pridružilo čim več držav EU, da bi s tem unija izkazala enotnost.
"Moč EU je v njeni edinstveni enotnosti. Bolj ko je enotna, močnejša je. Enako pravilo poskušamo uporabiti tudi za razmere v Gazi. Počasi, počasi napredujemo. Toda še enkrat, mislim, da je bilo izgubljenih že preveč življenj. Zato nisem prepričan, ali bo samo iskanje enotnosti pomagalo. Torej to pomeni, da bomo morali enostransko ali v majhnih skupinah storiti več," je dejal.
Novinarka Al Jazeere ga je povprašala tudi o stališčih glede reforme Varnostnega sveta ZN, v katerem je Slovenija 1. januarja prevzela vlogo nestalne članice, njen mandat pa traja do 31. decembra 2025.
Golob je v tem pogledu ponovil stališče, ki ga je izrazil že v sobotni razpravi na to temo v okviru konference v Münchnu. Dejal je, da sedaj ni primeren trenutek za reforme. "Rešitve moramo poiskati v obstoječem okviru in pustiti reformo za boljše čase," je povedal premier.