Vodostaji

Ponoči nova pošiljka, reke bodo dosegle velike pretoke, preti tudi morje

S.R.
10. 11. 2023, 15.35
Posodobljeno: 10. 11. 2023, 15.35
Deli članek:

Današnje popoldne lahko še preseka kakšna krajevna ploha, celo kakšna nevihta, sicer pa bodo padavine od zahoda ponehale, so napovedali meteorologi Agencije RS za okolje (Arso).

Tomaž Primožič/FPA
Fotografija je arhivska

Bo pa ponoči znova začelo deževati, pri čemer je kakšna nevihta možna zlasti ob morju. Tudi te padavine bodo na zahodu do sobotnega jutra že ponehale, začelo pa se bo jasniti. Meja sneženja se bo sicer spustila pod 1000 metrov nadmorske višine.

Morje in vodnatost rek

Kar zadeva razmere na slovenski obali, se je morje danes ob visoki plimi razlivalo v manjšem obsegu, tudi jutri pa se bo med 7. in 9. uro razlivalo na najbolj izpostavljenih delih obale, in sicer v višini 10 centimetrov. Reke medtem po navedbah Arsa na Primorskem naraščajo, visoko vodnatost pa imajo tudi posamezne reke na severozahodu države, Vipava, Ljubljanica s kraškimi pritoki, Kamniška Bistrica in posamezne reke na južnem Primorskem. Če so danes dopoldne še naraščale reke predvsem v zahodni polovici in v osrednjem delu države, bodo v soboto čez dan pričele naraščati tudi v južnem in deloma vzhodnem delu države. Reke bodo dosegle velike pretoke. V nedeljo bodo reke po državi upadale.

Arso
Modelska napoved za naslednjih 10 dni.

Vodnati oktober

Z Arsa so sporočili tudi podatke o vodostajih slovenskih rek v oktobru. Po njihovih podatkih se je po slovenskih rekah pretakalo za približno 10 odstotkov več vode kot v običajnem oktobru primerjalnega obdobja 1991–2020. »V prvih dveh dekadah meseca je prevladovala mala in ustaljena vodnatost rek, v zadnji dekadi pa so reke večkrat močno narasle in se predvsem na zahodu države pri tem tudi razlivale ali poplavljale.«

Oktobra so bile najbolj vodnate reke na severozahodu države. V Posočju in povirju Save je bila denimo vodnatost rek blizu dvakratnika običajne oktobrske vrednosti. Sledilo je povirje Kolpe, nadpovprečno vodnate pa so bile tudi reke v jugozahodni Sloveniji, Sava vzdolž celotnega toka in Savinja. Podpovprečno vodnate pa so bile Krka, Sotla in reke na severovzhodu države, razen Drave.

Soča je v Kršovcu dosegla drugi največji, v Kobaridu in Solkanu pa tretji največji srednji oktobrski pretok od leta 1991 naprej. Na drugi strani je Mura dosegla četrti najmanjši srednji oktobrski pretok v istem obdobju. Pri tem so bili kar štirje najmanjši srednji oktobrski pretoki na Muri v tem obdobju zabeleženi v zadnjih petih letih.