Neurje

Video in foto: Deroča voda razdejala tudi Kamp Šobec, prva ocena škode znaša pol milijona evrov

D.K./STA
10. 11. 2023, 13.07
Posodobljeno: 10. 11. 2023, 13.12
Deli članek:

Močno deževje pred tednom dni je veliko škode povzročilo tudi v Kampu Šobec. Narasla Sava Dolinka je podirala drevesa, ki so se zagozdila pod mostom, tako da je voda prestopila breg, poškodovala most in poplavila del kampa.

PGD Lesce
Deroča voda razdejala tudi Kamp Šobec

Kot je za STA pojasnil direktor Kampa Šobec Uroš Ambrožič, je deroča voda v noči na prejšnji petek z brežine utrgala tudi 40 in več let stare smreke. Tako se je za šobčevim mostom zagozdilo več kot 100 kubičnih metrov lesa, kar je reki onemogočilo, da teče po svoji strugi, zato je prestopila bregove, odnesla brežino in si utrla novo pot.

O sami škodi Ambrožič trenutno še težko govori, ocenjuje pa da se giblje okoli pol milijona evrov. Boji se, da bo Kamp Šobec pri sanaciji prepuščen sam sebi. Direkcija RS za vode je sicer hitro zaznala problem in opravila ogled. "Trenutno pa še čakamo, kako bo s sanacijo," je dejal Ambrožič, ki se vendarle nadeja morebitnega sodelovanja države, četudi ne gre za dogodek iz avgustovske ujme.

Avgustovske poplave Kampa Šobec neposredno niso bistveno prizadele, čeprav je tudi takrat Sava Dolinka prestopila breg in so del kampa preventivno evakuirali. Takratna ujma jim je škodo povzročila predvsem zaradi izpada prihodka na vrhuncu turistične sezone, saj so nekateri gostje odšli, številni pa so se zaradi poplav nekaj časa izogibali Sloveniji.

"Tokratna poplava je za nas bistveno težja," je izpostavil Ambrožič. Po njegovih podatkih je bila voda v noči na 3. november tretja najvišja v zgodovini meritev, odkar so zgradili jez v Mostah. Višja je bila le v dveh dogodkih leta 1965 in 1966. Trenutno je voda še vedno tako visoka, da ne dovoljuje začetka sanacije.

V kampu se nadejajo, da bo sanacija potekala med zimo in da bodo ob začetku nove sezone v aprilu tudi most že lahko odprli. "Tako za naše goste kot za ostale obiskovalce je most lepa povezava proti Bledu in Jelovici," je pojasnil. "Čeprav je most v naši lasti, vseeno upamo, da bodo pristojne inštitucije in morda tudi lokalno okolje uvideli, da se je take sanacije treba lotiti ne povsem samostojno," je dejal.

Ob tem je opozoril tudi na problematiko čiščenja vodotokov in brežin. "Čeprav je zapisano, da morajo lastniki parcel ob reki poskrbeti za čiščenje brežine, se prepogosto zatakne pri interpretiranju zakona, kajti ko nekdo želi očistiti brežino, zelo hitro dobi na ogled različne inšpekcijske službe. Po eni strani država nalaga posamezniku, da to ureja, po drugi strani pa inšpekcijske službe takšna urejanja prepogosto zavirajo," je izpostavil.

Plaz pod vojašnico na Bohinjski Beli

Med bolj odmevnimi dogodki, ki jih je minuli konec tedna na Gorenjskem povzročilo močno deževje, je tudi plaz pod vojašnico na Bohinjski Beli. Plaz ostaja aktiven, saj iz zemljine še vedno teče voda. Kot so za STA povedali v Slovenski vojski, čakajo, da se narava umiri in zemljina posuši, potem bo sledil pregled statika in odločitev o tem, kaj storiti s skladiščnim objektom, ki je na robu prepada

Objekt je vojska po ugotovitvah geodeta, da se stavba ob napredovanju plazu ne bi takoj porušila, ampak bi bila možna evakuacija, uspela izprazniti, čeprav je objekt služil le hrambi manj pomembne opreme. Ker so temelji stavbe načeti, trenutno kaže, da jo bo treba verjetno porušiti, če je ne bo prej v globino potegnil že sam plaz.

Zanimivosti

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu