Velika pridobitev

Izolska bolnišnica ima novi oddelek financiran z lastnimi sredstvi

M.G./STA
6. 11. 2023, 18.27
Posodobljeno: 6. 11. 2023, 18.34
Deli članek:

V Splošni bolnišnici Izola so danes slavnostno odprli oddelek za patologijo in citologijo. Zdaj bodo lažje opravljali preiskave tkiv, na podlagi katerih zdravniki postavijo večino diagnoz.

Bobo
Splošna bolnišnica Izola ima od danes nov oddelek za patologijo in citologijo.

Naložba je vredna 3,1 milijona evrov. 1,6 milijona je stala oprema, 1,5 milijona pa preureditev prostorov. Bolnišnica jo je financirala z lastnimi sredstvi.

Dejavnost patologije in citologije je očem javnosti prikrita, vendar brez nje ni sodobnega zdravljenja, je poudaril strokovni direktor bolnišnice Tomaž Gantar. Vedno so jo opravljali kakovostno, čeprav v težkih razmerah, je zatrdil. Nova oprema je bila po njegovih besedah nujno potrebna in je med najsodobnejšimi.

Pomembna pridobitev

Kar 70 odstotkov diagnoz v bolnišnici postavijo s pomočjo preiskav na tem oddelku, je poudarila vodja oddelka Vivijana Snoj. Kot je spomnila, je med letoma 1968 in 1997 oddelek deloval v prostorih servitskega samostana v Kopru, nato se je preselil v izolsko bolnišnico. V 26 letih od selitve so se potrebe po preiskavah povečale, spremenila se je tudi tehnologija.

Novi pridobitvi je pripisala velik pomen. "Z novimi aparaturami bomo lahko nekoliko hitreje prišli do izvidov. Preparati bodo bolj kvalitetni, manj se bomo mučili, ko bomo gledali," je razložila. Poleg tega novi prostori ustrezajo vsem zahtevam varstva pri delu, na primer glede izsesavanja škodljivih snovi.

Na oddelku patologije in citologije opravljajo biopsije, punkcije, imunohistokemične preiskave, barvanja tkiv in jemljejo brise materničnega vratu. Delajo tudi obdukcije, vendar je teh vse manj, ker je diagnostika že tako dobra, da pri pacientih, ki umrejo v bolnišnici, večinoma že vedo, kaj je bilo narobe, je pojasnila Snoj.

Primanjkuje kadra

Tudi po posodobitvi opreme pa dejavnosti ne morejo povečati, saj primanjkuje zdravnikov, opozarjajo v bolnišnici. Pred časom so morali zaradi odhoda ene zdravnice ustaviti delo za zunanje naročnike. Zdaj imajo zaposleni dve zdravnici specialistki. Dogovorili so se še z zdravnico iz Bosne in Hercegovine, ki je trenutno na usposabljanju v Ljubljani. Na oddelku je sicer 12 zaposlenih.

Odprta sta razpisa za še za dve zdravniški delovni mesti, a kandidatov v Sloveniji ni. "Ne vem, zakaj se mladi ne odločajo za to specializacijo. Mogoče pričakujejo, da bodo delali samo obdukcije, ampak tega je malo," je dejala Snoj. Gantar pa je opozoril, da delo v Sloveniji ni več zanimivo za zdravnike iz držav nekdanje Jugoslavije.

Posodabljali bodo tudi v naslednjih letih, gradnja novega operacijski bloka leta 2025

Sicer pa je po Gantarjevih besedah izolska bolnišnica med bolj uspešnimi v Sloveniji in se na vse načine trudi, da bi lahko nekaj denarja vlagala tudi v posodabljanje. Trenutno največ vlagajo v področje radiologije. V tem času bi morali začeti delati z novim mamografom, je dejal. Pričakujejo še CT angiograf, govora je tudi o magnetni resonanci, a postopki nabave niso le stvar bolnišnice, je poudaril strokovni direktor.

Veliko več pa bo vredna naložba v prenovo operacijskega bloka, ki je zdaj ozko grlo in podaljšuje čakalne dobe. Gantar pričakuje, da bi lahko z gradbenimi deli začeli v letu 2025, a bo to odvisno od udeležbe države, saj bolnišnica nima dovolj sredstev.

Estrada

radio-1
Šou domov

Robert Roškar ostal brez sovoditeljice

Jaka Peterka
Jaka Peterka

Priljubljeni radijski voditelj iskreno o varanju

Maruša Mišmaš Zrimšek, nosečnost
Maruša Mišmaš Zrimšek

Slovenska atletinja si želi po porodu nastopiti na olimpijskih igrah

Melania in Donald Trump
Oblačenje prve dame

Kaj modni opazovalci pričakujejo od Melanie Trump?

Čedno dekle, Pretty Woman
Neprimerni in sporni

Večne filmske ljubezni, ki bi bile danes močno obsojane

dagi in monika 1
Anže Langus Petrović

Mož Avsenikove vnukinje se je navadil na poročni prstan

Zanimivosti

kavni aparat
Čiščenje in vzdrževanje

Poskrbite, da vam dragega kavnega aparata ne uniči vodni kamen

rep03-2025_naslovka
Zanimivosti

Obračun v političnem zakulisju: tarča je Robert Golob, ne Boštjan Poklukar

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala