Srčna sponka Pascal

Nov mejnik vrhunskih slovenskih kardiologov

J.V.
23. 10. 2023, 16.35
Posodobljeno: 23. 10. 2023, 16.36
Deli članek:

Slovenski strokovnjaki so nedavno opravili že stoti poseg namestitve srčne sponke Pascal, ki je nadgradnja dosedanjih možnosti zdravljenja mitralne zaklopke za slovenske bolnike brez odpiranja prsnega koša. Do srca bolnika kar v lokalni anesteziji pridejo skozi stegensko veno.

Facebook/UKC Ljubljana
Poleg ustreznega znanja in spretnosti interventnega kardiologa so v ospredju ultrazvočna znanja, saj pri posegu vseskozi prikazujejo živo sliko srca, ki je nujna za ustrezno in uspešno izvajanje posega.

V UKC Ljubljana je ekipa pod vodstvom prof. dr. Matjaža Bunca nedavno opravila stoto implantacijo posebne sponke Pascal, ki je nadgradnja dosedanjih možnosti zdravljenja mitralne zaklopke za slovenske bolnike brez odpiranja prsnega koša. Do srca bolnika kar v lokalni anesteziji pridejo skozi stegensko veno.

Poleg ustreznega znanja in spretnosti interventnega kardiologa so v ospredju ultrazvočna znanja, saj pri posegu vseskozi prikazujejo živo sliko srca, ki je nujna za ustrezno in uspešno izvajanje posega. Na srečo imajo v UKC Ljubljana odlično vrhunsko znanje ultrazvočnih specialistov, pri čemer izpostavljajo zdravnici Jano Ambrožič in asist. Mojco Bervar.

Za uspešno izvedbo in dober dolgoročni rezultat je poleg vrhunske ekipe, sestavljene iz kardiologa, ultrazvočnega specialista, anesteziologa, anesteziološke sestre, interventne inštrumentarke, medicinske sestre merilke in interventnega kardiologa, bistvenega pomena tudi izbor bolnikov, ki s posegom pridobijo največjo korist. Izvajajo ga po predhodnih preiskavah, kjer ima poleg kliničnih lastnosti bolnika bistveno vlogo dobra ultrazvočna preiskava. Zaradi geometričnih lastnosti sponke namreč predstavlja dodatno omejitev že sama zgradba srca, ki mora ustrezati določenim dimenzijskim zahtevam.

»Poseg je v UKC Ljubljana na voljo vsem bolnikom, ki ga po predhodni presoji potrebovali. V prvi vrsti so to bolniki z visokim operativnim tveganjem. Pri posegu prsnega koša ni treba odpreti, ker celoten postopek izvedemo skozi stegensko veno. Zato bolniki hitro okrevajo in jih hitro odpustimo iz bolnišnice, po posegu pa potrebujejo manj pregledov pri kardiologih. Nove sponke pa so tudi bistveno pocenile ceno operacijskega posega: z 48.000 na 27.000 evrov. Program perkutanega zdravljenja puščanja mitralne zaklopke vsebinsko in volumsko raste, v letu 2024 pričakujemo do 50 posegov,« pojasnjuje prof. dr. Bunc.