Občine, na prvem mestu postojnska, v katere sega osrednje vojaško vadišče Slovenske vojske, odločno nasprotujejo prekomernim, prehrupnim in za okolje obremenjujočim vojaškim vajam. Zadnji protest je postojnska občina (že pred njo pa tudi ilirskobistriška) na pristojne naslovila prejšnji teden v pričakovanju, da tokrat ne bo ostalo pri praznih obljubah.
Na postojnski občini so se sicer zavezali, da si bodo prizadevali ne le za zmanjševanje vojaških aktivnosti in onesnaževanja okolja, temveč tudi za zagotovitev nadomestil za obremenjevanje okolja in prebivalcev, s končnim ciljem zaprtja vojaškega vadišča.
Ne gre za dogovor, temveč obveznost
Sistemsko nadomestila niso urejena. Pač pa ministrstvo za obrambo (Mors) oziroma Slovenska vojska občinam v skladu z vsakokratnimi medsebojnimi dogovori sofinancira vlaganja v lokalno javno infrastrukturo na območju občin, zlasti obnovo cest (ki jih uporablja tudi vojska).
Plačuje pa jim tudi nadomestilo za uporabo stavbnega zemljišča (NUSZ), pri čemer pa velja poudariti, da pri tem ne gre za nadomestilo za obremenitve, temveč javnofinančno dajatev, predpisano z zakonom, ki so jo zavezanci dolžni plačevati letno. »Tako ta dajatev ni predmet 'izbire' oziroma medsebojnih dogovorov, temveč je zakonsko predpisana obveznost. NUSZ je odmerjeno za uporabo zemljišč, ne pa tudi za obremenitev okolja z vojaškimi aktivnostmi,« so jasni na Občini Postojna.
Mors vlagal pritožbe
Zakonska podlaga za odmero izhaja iz odločitve najprej vrhovnega, nato pa še ustavnega sodišča, da zemljišča, ki se uporabljajo za potrebe ljudske obrambe, po zakonu niso več izvzeta iz obveznosti plačila NUSZ.
Postojnski občini je lani Mors za ta namen plačal dobrih 438.000 evrov in letos dobrih 480.000 evrov, Občini Pivka lani in letos po 135.000 evrov, Občina Ilirska Bistrica pa je lani prejela 784.000 ter letos 867.000 evrov.
A kot so nam potrdili na postojnski občini, kljub zakonski obvezi ne gre za avtomatizem. Lani je zoper odločbo o odmeri NUSZ Mors vložil pritožbo, h kateri je Občina Postojna podala mnenje. O pritožbi še ni bilo odločeno. Ker pritožba ne zadrži izvršitve, pa je bil odmerjeni NUSZ v korist občine plačan. Letos je bil NUSZ delno že plačan, v celoti pa bo do konca leta.
Furs ga sprva ni niti odmeril
»Za zdaj je 'nenapisani dogovor', da Mors vse do prve končne pravnomočne odločitve v kateremkoli od sodnih postopkov občini letno plačuje NUSZ, skladno z izdanimi odmernimi odločbami,« rezultat zadnjih sestankovanj pojasnjujejo na občini.
Za kakšne sodne postopke gre? Trenutno potekata dva sodna postopka, v katerih Občina Postojna toži Republiko Slovenijo za plačilo odškodnine zaradi neodmerjenega NUSZ za zemljišča, namenjena za obrambo na območju Občine Postojna, zavezancu ministrstvu za obrambo. V okviru prvega sodnega postopka občina od države zahteva plačilo odškodnine v višini 1.478.885 evrov s pripadki (NUSZ za leta 2016–2018), v okviru drugega pa odškodnino v višini 404.241 evrov s pripadki (NUSZ za leto 2019).
Da pri izplačevanju NUSZ ne gre vse gladko in da v povezavi z zaračunanim NUSZ za strelišče Bač potekajo pravni postopki, nam je potrdil tudi ilirskobistriški župan Gregor Kovačič, ki pa podrobnosti – po nasvetu pravnikov – ni želel razkrivati.
Občina Ilirska Bistrica NUSZ za strelišče Bač sicer odmerja od spremembe odloka v letu 2020 in ga je zaračunala za leta 2021, 2022 in 2023.