Incident v ZD Ljubljana

Starša razbijala po vratih ordinacije in zdravniku grozila, da ga bosta ubila

J.V.
19. 10. 2023, 12.15
Posodobljeno: 19. 10. 2023, 13.07
Deli članek:

Razburila ju je ocena, da zdravstveno stanje otroka ni nujno in da ne potrebuje takojšnje oskrbe. Ker niso prihajali iz Ljubljane, jih je zdravnik napotil v domačo ambulanto.

Bobo
Fotografija je simbolična.

V ljubljanskem zdravstvenem domu se je na pediatrični nujni medicinski pomoči v nedeljo zgodil incident: starša otroka sta grozila osebju zdravstvenega doma. Nekatere okoliščine primera sta danes na tiskovni konferenci predstavili pediatrinja in predstojnica enote Vič-Rudnik Katja Dejak Gornik in vodja pediatrične nujne medicinske pomoči Tatjana Grmek Martinjaš.

Niso prihajali iz Ljubljane

Kot je pojasnila Grmek Martinjaš, je otroka najprej pogledala medicinska sestra v skladu s triažnim postopkom, ki se je o stanju posvetovala tudi z zdravnikom. Ta je otroka tudi videl in ocenil, da stanje ni nujno in da ne potrebuje takojšnje oskrbe. Ker družina ni prihajala iz Ljubljane, jih je zdravnik usmeril v dežurno ambulanto domačega kraja. Starši se s tem niso strinjali in so pričeli najprej verbalno, potem pa še fizično obračunavati z osebjem.

Zdravstvena ekipa se je zatekla v ordinacijo

Ekipa, ki je obravnavala otroka, se je zatekla v ordinacijo. Starši so tolkli po vratih in zdravniku grozili, da ga bodo ubili. Nasilje je trajalo kakšnih 15 minut, odšli so tik pred prihodom policije. Zdravnik je po incidentu zapustil delovno mesto v strahu, da se bosta nasilneža vrnila. Naslednji dan je v šoku sporočil, da jemlje bolniško, je pojasnila Grmek Martinjaš. In poudarila, da tovrsten izbruh nasilja nad zdravstvenim osebjem ni bil prvi.

Kličejo tudi, če je enkrat sredi noči bruhal

Dejak Gornik je ob tem pojasnila, da je pediatrična nujna medicinska pomoč v ZD Ljubljana organizirana za otroke s stalnim prebivališčem v Mestni občini Ljubljana in okoliških krajih. "Dejstvo je, da pregledujemo otroke iz širše osrednjeslovenske regije, za kar nas je premalo in tega ne zmoremo. Včasih sta zadostovali dve ekipi, zdaj potrebujemo štiri. Zdravnikov ni. Večkrat smo že poslali dopis okoliškim zdravstvenim domovom, naj vendarle poskrbijo, naj otroci na urgenco hodijo v svojem kraju in ne v Ljubljano. Kljub temu obravnavamo okoli 20 odstotkov otrok iz okoliških občin," je poudarila.

Dodala je, da se nanje obračajo tudi starši, ker je otrok enkrat sredi noči bruhal ali pa imel pol ure povišano temperaturo 37,4 stopinje Celzija. "Tudi nenujne primere večinoma pogledamo, a jih obvestimo, da morajo iti na urgenco v svojem kraju. Razumemo, da starše skrbi, ampak v vseh navodilih je jasno, kdaj je treba obiskati pediatrično nujno medicinsko pomoč in kdaj ne." Kot sicer poudarja, lahko starši vedno pokličejo in se posvetujejo, ali je obisk urgence nujen ali ne.

Zanimivosti

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu