Študent naj bo

Obljubljenega dviga subvencije študentskih bonov letos ne bo

M.G.
5. 10. 2023, 08.51
Posodobljeno: 5. 10. 2023, 09.22
Deli članek:

Prispevek države za študentski bon bo letos ostal pri vrednosti 3,86 evra.

Profimedia
Fotografija je simbolična.

Januarja letos se je ministrstvo za delo lotilo priprave novele zakona o subvencioniranju študentske prehrane, s katero so planirali, da bi vrednost subvencije v dveh korakih dvignili za en evro. Marca se je subvencija zaradi uskladitve z inflacijo sicer dvignila za 35  centov, vendar obljubljenega drugega dviga subvencije na 4,5 evra ne bo, so pojasnili na ministrstvu. Zakaj je temu tako, zaenkrat še niso pojasnili.

Tako bo ob začetku novega šolskega leta prispevek države ostal pri vrednosti 3,86 evra, kar pomeni, da maksimalno doplačilo za študentski bon lahko znaša tudi več kot 5 evrov.

Zmeraj manj ponudnikov

Število ponudnikov študentske prehrane se sicer znižuje, saj je pred 10.leti ponujalo svojo ponudbo preko 700 gostincev, kasneje, leta 2019 je ta številka padla na 468. Da bi zajezili osip ponudnikov so letos na ministrstvu za delo, družino in socialne možnosti, zaradi dviga cen surovin, energentov in delovne sile, gostincem omogočili, da so najvišjo vrednost študentskega obroka zvišali na 9 evrov (iz prejšnjih 7).

Tudi predstavniki Študentske organizacije Slovenije (ŠOS) niso zadovoljni in izpostavljajo premajhno ponudbo. "To velja tako z vidika raznovrstnosti ponudbe, kot tudi lokacijske dostopnosti. Še posebej v času epidemije in zaprtja visokošolskih zavodov je postalo zelo problematično dejstvo, da so študenti, ki ne prihajajo iz študijskih središč, za velik del leta, ko živijo doma, prikrajšani za koriščenje subvencionirane študentske prehrane," pravijo.

Kaj pa kvaliteta?

Na žalost velikokrat cena prevlada nad kakovostjo obroka opozarjajo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) in da se študentje prehranjujejo enolično, jedo kalorično in neuravnoteženo hrano, večina se zanaša na gostinsko ponudbo, le malo si obroke pripravlja sami.

NIJZ opozarja, da je na žalost pri študentih na prvem mestu ponudba in šele na drugem zdravje. Sicer na ministrstvu gostince spodbujajo k ponudbi zdrave prehrane, vendar lahko v praksi ponudnik, ki ponuja kakovostno slabšo in cenovno dostopnejšo hrano, v skupnem seštevku na razpisu zbere več točk kot ponudnik, ki se trudi s kakovostno ponudbo in ima nekoliko višje postavljeno ceno, je povedal Matjaž Gregorič iz NIJZ.

Pomoč pri iskanju zdrave in uravnoteže prehrane ponuja projekt Dober tek, študent!, ki ga financira ministrstvo za zdravje, gre pa za sistem označevanja prehransko ustreznejše ponudbe s simbolom Prava izbira, ki ga podeljuje NIJZ skupaj s Turistično zbornico Slovenije.

Na ministrstvu ob upadu ponudnikov študentske prehrane razmišljajo tudi o uvedbi študentskih menz, ki bi zagotavljale cenovno dostopne in zdrave obroke. Tej ideji so predstavniki ŠOS-a naklonjeni, niso pa ideji, da bi študentske menze nadomestile obstoječi sistem subvencionirane prehrane.