Ministrstvo za zdravje je pred dobrimi desetimi dnevi predstavilo usmeritve zdravstvene politike za naslednji dve leti. Te usmeritve vključujejo 55 smernic, usmerjenih v večjo kakovost, dostopnost in učinkovitost v zdravstvenem sistemu. Želijo si tudi večje motiviranosti kadra in večje ozaveščenosti pacientov. Te smernice bodo tudi osnova za pripravo splošnega dogovora za prihodnje leto.
Kot so danes opozorili v Skupnosti socialnih zavodov Slovenije, je ministrstvo v usmeritvah »povsem spregledalo starejše.« Znano je, da se domovi za starejše že leta srečujejo z velikim pomanjkanjem zdravstvenega kadra, zaradi česar za starejše z večjimi zdravstvenimi težavami v njih pogosto ni mesta. Kot so poudarili v skupnosti, »socialnovarstveni zavodi v dokumentu, ki naj bi določal prednostna področja oziroma prednostne naloge na področju zdravstva, niso omenjeni niti enkrat.« Obenem so spomnili, da se je vlada z lanskim sporazumom zavezala, da bo do »1. aprila 2023 sprejela nove kadrovske standarde in normative za zaposlene v dejavnosti zdravstva in socialnega varstva, česar pa vse do danes ni uresničila.«
Po navedbah sekretarja skupnosti Denisa Sahernika so neustrezni kadrovski normativi glavni razlog, da so vrata domov za starejše zaprta za »bolnike s kanilo (umetno dihalno potjo) in druge podobno zahtevne bolnike, npr. osebe, ki potrebujejo peritonealno dializo, aplikacijo paranteralne prehrane, aplikacijo antibiotikov v infuzijske raztopine in podobno.« Sahernik je poudaril, sprejetje in postopno uveljavitev novih kadrovskih normativov zahtevajo že več let, saj »nam po ugotovitvah stroke v domovih za starejše in posebnih socialnih zavodih manjka približno 3600 delavcev za varno in kakovostno izvajanje zdravstvene nege in zdravstvene rehabilitacije.«
»Pristojni so sprejetje novih normativov obljubili že večkrat in se k temu lansko leto tudi zavezali v Sporazumu o razreševanju stavkovnih zahtev in o realizaciji Dogovora o nujnih ukrepih na področju plač v dejavnosti zdravstva in socialnega varstva in nadaljevanju pogajanj. Rok za sprejetje so potem večkrat prestavili, nazadnje na konec letošnjega leta, vendar pri Skupnosti dvomimo tudi v to obljubo, saj bi potem ta nujen ukrep za izboljšanje kadrovske problematike v socialnovarstvenih zavodih moral biti uvrščen v omenjeni dokument s prednostnimi nalogami za 2024 in 2025,« so še navedli.
Prikrajšani
V skupnosti opozarjajo še, da bodo domovi za starejše letos prikrajšani tudi za znatna sredstva iz naslova zdravstvene zavarovalnice. »Domovi za starejše se prav tako soočajo z neodzivnostjo Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije, ki v cenah zdravstvenih storitev še ni upošteval dodatnih stroškov zaradi dviga minimalne plače iz januarja letos, čeprav jih k temu zavezuje Uredba o programih storitev obveznega zdravstvenega zavarovanja, zmogljivostih, potrebnih za njegovo izvajanje, in obsegu sredstev za leto 2023 (Uradni list RS št. 8/23),« so izpostavili. Ocenjujejo, bodo domovi posledično prikrajšani za plačila iz zdravstvene blagajne v višini treh milijonov evrov, kar bo še »dodatno poslabšalo razmere, ko mnogi zavodi zaradi draginje in kljub varčevanju na vsakem koraku poslujejo v rdečih številkah.«