Turistični prevozi migrantov

Ograja v Rigoncah še vedno stoji, migrantov pa ne zadrži

G.G./STA
18. 9. 2023, 14.43
Posodobljeno: 18. 9. 2023, 18.34
Deli članek:

Število migrantov se povečuje ne glede na ukrepe držav EU in ne glede na to, ali so na oblasti leve (Slovenija) ali desne (Italija) ali sredinske vlade.

Profimedia
Ograja na meji ne more zadržati migrantov.

V letošnjem letu je bilo obravnavanih 40.000 nedovoljenih prehodov naše južne meje, največ v Rigoncah. Poslanka SDS Anja Bah Žibert je v državnem zboru dejala, da je vlada izgubila nadzor in ne obvladuje razmer. Kaotično stanje vlada tudi v migrantskih centrih, je navedla. "V azilnem domu na Viču, ki ima prostore za 350 oseb, je danes nastanjenih več kot 1200 migrantov, ti se gibljejo povsod in nenadzorovano. Na to opozarja tudi policija," je dejala in dodala, da se je število kaznivih dejanj povečalo za skoraj 60 odstotkov, kar po njenem pomeni, da je Slovenija postala "raj za kriminalne združbe". "Vse to je odraz vaše politike odprtih vrat do ilegalnih migrantov, ki ste jih z odstranjevanjem varnostne ograje dobesedno povabili v Slovenijo," je dejala. Ob tem dodajmo, da se je naval migrantov še bolj povečal v Italiji, ki jo vodi desno usmerjana vlada Giorgie Meloni.

Problematika nedovoljenih migracij je eden največjih izzivov celotne Evropske unije (EU), ji je odvrnil premier Robert Golob. EU ima zelo jasno izdelano strategijo, da se je treba z vprašanjem migracij srečevati v izvornih državah, s katerimi je EU v dogovorih. V Sloveniji imamo srečo, da smo tranzitna država, je dodal. Od 40.000 ilegalnih migrantov, ki so letos prestopili našo mejo, jih je po podatkih policije 24.000 mejo prestopilo v Rigoncah, "kjer ni bil umaknjen niti meter ograje", je dejal Golob. "Ne vem, kakšen dokaz več potrebujete, da ograja ne deluje," je dodal Golob.

Turistični prevozi migrantov

Skupaj s Hrvaško izvajajo nadzore v mešanih patruljah, zavzemajo se, da bi bile mešane patrulje na širših območjih in da bi se nadzor izvajal že v državah zahodnega Balkana. Nekatere države namreč po besedah Goloba izvajajo t. i. vizno harmonizacijo, kar pomeni da dovoljujejo "dobesedno turistične prevoze migrantov", ki potem nedovoljeno prestopajo meje v schengensko območje. Tudi glede tega je podana pobuda na evropsko komisijo, je dejal premier.

"Vidim, da je to sploh na ekstremni desnici priljubljena tema za pridobivanje točk na račun strašenja ljudi," je dejal. Pri tem naj bi bila za zgled Italija, kako politika odgovorno naslavlja to problematiko. "Ni naloga politike, da vzbuja pri ljudeh strah, jaz si želim, da se boste tega začeli zavedati vsi, tudi tukaj v parlamentu," je dodal.