Sanacija

Iz Evrope letos 100 milijonov, iz blagajne države pa za žrtve poplav 300 milijonov

P.K./STA
10. 8. 2023, 06.47
Posodobljeno: 10. 8. 2023, 07.01
Deli članek:

Potem ko je DZ v torek potrdil novelo zakona o odpravi posledic naravnih nesreč, se bo danes vnovič sestal in sprejel odlok, da nanjo ni mogoče razpisati zakonodajnega referenduma. Vlada pa bo na seji govorila o nadaljnjih ukrepih za odpravo posledic uničujočih poplav, ki so minuli konec tedna prizadele državo.

Bobo
Pozdrav z gasilci.

Vlada bo na današnji tretji seji v tednu dni obravnavala izhodišča za pripravo nadaljnjih interventnih ukrepov, so sporočili iz vladnega urada za komuniciranje.

Premier Robert Golob je ob sredinem obisku predsednice Evropske komisije Ursule von der Leyen, ki je napovedala, da bo Sloveniji za odpravljanje posledic poplav letos iz solidarnostnega sklada EU na voljo 100 milijonov, prihodnje leto pa 300 milijonov evrov, in potrjevanju novele zakona o odpravi posledic naravnih nesreč v DZ napovedal nove ukrepe.

Med drugim je napovedal vzpostavitev posebnega sklada za obnovo po poplavah. Vanj bodo vključili evropska in proračunska sredstva, prvi obrok iz nacionalnega proračuna bo 300 milijonov evrov. Za naslovitev sanacije škode po poplavah je napovedal povečanje proračunske rezerve za okoli 220 milijonov evrov. Napovedal je še nadaljnje ukrepe za pomoč gospodarstvu in prebivalstvu.

S.R. / M24
Premier Robert Golob

Kakšno je stanje?

Po uničujočih poplavah se pretoki rek po Sloveniji postopoma zmanjšujejo, hidrološke razmere se po podatkih Arsa umirjajo. Vreme bo danes sprva zmerno oblačno, čez dan se bo delno razjasnilo, popoldne lahko nastane kakšna ploha. Tudi danes se bo na najbolj prizadetih območjih nadaljevala sanacija in odpravljanje škode, nadaljuje se tudi zbiranje pomoči.

Na Koroškem in v Zgornji Savinjski dolini, ki sta v nedavnih ujmah utrpela najhujšo škodo, še naprej vse sile uperjajo v odpravo posledic. Med drugim prioriteta ostaja vzpostavljanje močno poškodovane infrastrukture. V Prevaljah, kjer so v dnevu in pol s pomočjo podjetnika Ambroža Dulerja in njegove ekipe v podjetju Adteh izdelali in nato v torek zvečer tudi postavili most za pešce čez reko Mežo, danes pričakujejo tudi montažni most, ki naj bi ga nato v naslednjih dneh postavljali na lokaciji t. i. leškega mostu.

Tudi sicer se na prizadetih območjih domačini ob pomoči pristojnih in prostovoljcev trudijo s črpanjem vode iz poplavljenih objektov, zagotovitvijo dostopa do odrezanih naselij in zagotovitvijo prevoznosti cest, odstranjevanjem podrtega drevja, odstranjevanjem naplavin in zagotavljanjem oskrbe prebivalstva, med drugim pitne vode.

STA
Predsednik vlade Robert Golob in predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen v Črni na Koroškem.

Tudi RTVS bo zbirala sredstva

V preteklih dneh so veliko nevarnost predstavljali tudi plazovi. Danes bo območje nad plaziščem in Koroško Belo, kjer je bila v minulih dneh odrejena nočna evakuacija prebivalcev, preletaval helikopter, saj se bodo pričela dela za ponovno vzpostavitev alarmnega sistema.

Humanitarne organizacije medtem nadaljujejo z zbiranjem in razdeljevanjem pomoči, Slovenija je deležna tudi izdatne pomoči iz tujine. Radiotelevizija Slovenija pa danes pripravlja tudi dobrodelni dan Skupaj za Slovenijo, na Radiu Slovenija in spletni strani rtvslo.si bodo ves dan zbirali dobrodelne prispevke za prizadete v poplavah, na prvem programu Televizije Slovenija pa drevi pripravljajo dobrodelno oddajo.