Samo na Štajerskem in v Pomurju je po prvih ocenah na kmetijskih površinah in pridelku za skoraj 30 milijonov evrov škode, pri čemer gre za večletno škodo. Kot je pojasnila Irena Leonida Kropf, direktorica Kmetijsko gozdarskega zavoda Maribor, je namreč toča v trajnih nasadih poškodovala tudi rodni les, zaradi česar bo letina slaba tudi naslednje leto.
Stanje na terenu je za Svet24TV opisal kmet Damijan Slaček. Kot je pojasnil, jih je na njihovi kmetiji v Zgornji Ščavnici v Slovenskih Goricah po katastrofalnem četrtku prejšnji teden, ko je ob silovitem neurju klestila tudi toča, ta torek doletel še vetrolom. Veter je bil zelo močan, odkrilo pa je še en rastlinjak. Medtem je v gozdu podrlo najmanj 20 do 30 bukev, »če ne še več.« Slaček je škodo označil za »grozno, dvojno.« Po njegovih navedbah je prejšnji četrtek najprej »rastlinjake odkrilo, potem je pa toča vse stolkla, tudi vrtnine, ki so bile zunaj.« Ob papriki in fižolu je šla tudi koruza, ki so je imeli tri hektarje in pol. »Tisto je tudi vse uničilo. 100 procentno. Nič ne bo letos,« je povedal. Kmetija je sicer od torka brez elektrike. To jim zdaj zagotavljata dva agregata, pri čemer jim je enega posodila občina.
Zavarovanje predrago
Ima Slaček kakšno sporočilo za vlado? Poudaril je, da je zavarovanje zelo drago, zato letos niso zavarovali. »Tisti dobiček, ki ga imamo letno, bi dajali zavarovalnici. Potem nam ne bi res nič ostalo, zato tudi nismo mogli nič zavarovati.« Pojasnil je še, da so jim naredili izračun ter da bi jih zavarovanje za primer neurja in toče stalo 17.000 evrov. Ob tem bi 7000 dala država, 10.000 pa bi morali plačati sami, s tem da jim je zavarovalna agentka zdaj povedala, da se bo zavarovanje naslednje leto precej podražilo, saj bo letos veliko izplačil. »Edini denar, ki ga imamo, bi dali zavarovalnici. To pa ne gre. Potem smo čisto brez denarja.« Slaček je še dejal, da so imeli zdaj deset let srečo, da se nič ni zgodilo. Prej pred desetletjem in več so kmetijo namreč zavarovali. Takrat pri tem sicer ni pomagala država, je pojasnil, a dodal, da so bile »premije dosti manjše. Ko pa je država začela pomagati, so premije dvignili, da je bilo skoraj isto kot prejšnje leto. Predrago je, to je problem.«