S staranjem prebivalstva in večanjem bremena nenalezljivih bolezni se potrebe po tovrstni oskrbi vse bolj povečujejo. Po podatkih Evropskega združenja za paliativno oskrbo EAPC naj bi vsako leto 4,4 milijona ljudi potrebovalo paliativno oskrbo.
Ministrstvo za zdravje sicer ugotavlja, da so po Evropi velike razlike pri zagotavljanju, kakovosti in vključevanju paliativne oskrbe v zdravstvene storitve. "Ugotovitve kažejo, da v številnih evropskih državah paliativna oskrba ni vključena v nacionalno politiko," so dejali in dodali, da "Slovenija na tem področju sodi med uspešnejše države," so njihove besede, ki jih je težko umestiti ob statistiko, ki slovensko paliativo predstavlja v bolj slabi luči.
Državni program paliativne oskrbe predvideva dvostopenjsko paliativno oskrbo, torej osnovno in specializirano, v vseh regijah, eno mobilno ekipo na 100.000 prebivalcev ter 150 do 200 postelj za specializirano paliativno oskrbo. Realnost pa je drugačna, v Sloveniji imamo šest mobilnih enot v petih regijah in samo 15 postelj za specializirano oskrbo.