V Srebrni niti ob današnjem svetovnem dnevu boja proti nasilju nad starejšimi opozarjajo, da Slovenci v jeseni življenja ne doživljajo samo 'klasične' oblike nasilja, kot so telesno, verbalno, psihično, ekonomsko, zanemarjanje, osamljenost in drugo, temveč se jim dogajajo tudi posredne, prikrite oblike, ko jim iz različnih razlogov ni omogočeno dostojno, kakovostno in varno življenje.
V ta kontekst sodi tudi odvzeta možnost za lajšanje bolečin, celo umiranje brez ustrezne zdravstvene in/ali socialnovarstvene oskrbe. Danes zato izpostavljajo, da mora država nujno "izboljševati zdravstveno in socialnovarstveno oskrbo, saj neurejeni področji v njunem širšem smislu razumemo kot nasilje nad starejšimi," so njihove osrednje misli.
Konkretno o težavah
Kot velik problem izpostavljajo slabo dostopnost zdravstvene oskrbe. "Ob vseh 'ukrepih' ministrstva za zdravje je vedno več - zdaj že preko 140.000 ljudi - brez osebnega zdravnika, med njimi tudi starejših, ki se težje znajdejo v labirintu iskanja zdravstvene pomoči, zlasti zaradi hitre digitalizacije sistema. Poleg tega so zaradi visokih cen zdravstvenih storitev oz. doplačil iz lastnega žepa starejši še bolj diskriminirani, na primer pri zobni protetiki, slušnih aparatih, pripomočkih za inkontinenco, pri storitvah mobilnosti (prevozi k zdravniku), plačljivih zdravstvenih pregledih za obnovitev vozniškega dovoljenja in še bi lahko naštevali. Izpostavili bi tudi velike pritiske zasebnih zavarovalnic, ki agresivno ponujajo svoje storitve," so osvetlili razmere.
Skrbi jih prepočasen razvoj paliativne oskrbe; "ni videti, da bo kmalu urejena na sistemski ravni, zato je treba pospešiti specializacije za zdravnike in diplomirane medicinske sestre tako iz paliativne oskrbe kot geriatrije in gerontologije. Če kaj, je nasilje nad starejšimi umiranje v samoti, neredko tudi v bolečinah v domačem okolju," so podčrtali.
Podražitve oskrbnin
Spomnijo na pravico do dostojanstva, samoodločanja, avtonomije pri sprejemanju odločitev o sebi, svojem življenju, tudi pravico do dostojnega in ne trpečega umiranja, "zato je Srebrna nit tudi pristopila h kampanji za sprejem Zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja."
Velik problem je tudi pomanjkanje namestitvenih kapacitet v domovih za upokojence, "hkrati pa je več kot tisoč postelj praznih, a do sprejema starejšega človeka ne pride, ker zanj zaradi hudega pomanjkanja negovalnega in oskrbovalnega kadra, ne bi imel kdo skrbeti. Problematične so tudi previsoke oskrbnine."