Pred sejo je vlada pripravila dopolnila k več členom novele, med drugim tudi za zamik začetka izvajanja zakona s 1. septembra letos na 1. januar 2024. "Organa, pristojna za pobiranje novega obveznega prispevka, potrebujeta za prilagoditev oziroma pripravo vsega potrebnega (predvsem pa programske podpore) za učinkovito pobiranje tega prispevka vsaj šest mesecev," je v obrazložitvi predloga zamika začetka izvajanja preoblikovanja dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja zapisala vlada. Ob tem je dodala, da bo treba sprejeti tudi nekaj podzakonskih aktov, poleg tega pa se bodo morali prilagoditi tudi izplačevalci dohodkov, zavarovanci, ki bodo sami obračunavali prispevek, pa tudi proračunski zavezanci, ki so po predlogu zakona predvideni, da bodo nosili obveznost obračuna in plačila novega obveznega zdravstvenega prispevka v primeru, ko gre za zavarovance, ki nimajo dohodka ali imajo predvideno specifično obravnavo in ne bodo dolžni sami plačevati obveznega zdravstvenega prispevka.
Zakonodajno-pravna služba DZ je po besedah njene predstavnice v svojem mnenju sicer opozorila, da novela odpira posamezna vprašanja skladnosti z ustavo. Ker lahko ljudje na referendumih odločajo le o celotnih zakonih, ne pa o njihovih posameznih delih, lahko nastaneta dve situaciji. Če bi DZ zavrnil potencialno pobudo za referendum o delu zakona, ki se ne nanaša na obvezno dajatev, bi s tem posegel v pravice, ki izhajajo iz inštituta zakonodajnega referenduma. Če pa bi DZ referendum dopustil, bi to pomenilo tudi odločanje o obvezni dajatvi, o katerih se sicer na referendumih po ustavi ne sme odločati, je opozorila predstavnice zakonodajno-pravne službe. V službi so po njenih besedah med drugim opozorili tudi na nejasnosti glede vključenih zdravstvenih in zobozdravstvenih storitev, pa tudi nejasnost glede opredelitve novega prispevka.
Direktorica Slovenskega zavarovalnega združenja Maja Krumberger je spomnila, da je vlada aprila izdala uredbo, s katero je določila najvišji znesek premije dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja pri 35,67 evra. Zaradi omejitve premije zavarovalnice po njenih besedah ustvarjajo milijonske izgube. Zamik začetka preoblikovanja dopolnilnega zavarovanja, ki ga je predlagala vlada, bi bil lahko za zavarovalnice tudi "katastrofalen", je opozorila. "Bojimo se, da bi nekdo vložil predlog za zadržanje izvajanja zakona, kar bi dejansko zavarovalnice potopilo," je dodala.
Maja Konjar iz Sindikata finančnih organizacij Slovenije pa je opozorila na položaj zaposlenih, ki delujejo na področju dopolnilnega zavarovanja. S preoblikovanjem tega zavarovanja bodo njihova mesta namreč ogrožena, je poudarila.
Po predlogu novele bi dopolnilno zdravstveno zavarovanje prenesli v obvezno zdravstveno zavarovanje v obliki plačil obveznega zdravstvenega prispevka v enotnem fiksnem znesku, in sicer v višini 35 evrov mesečno z možnostjo valorizacije enkrat letno. Prejemnik sredstev pa bi bil po novem Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS), in ne več tri zasebne zavarovalnice.
Osnovni podatki
Čas objave: 14.6.2023 19:14
Kategorija: Državni zbor
Ključne besede: DZ, ODBOR, ZDRAVSTVO, ZAVAROVANJE, ZAKON
Avtor: da/apo
Orodja
Deli
Povezani dogodki
15:00 seja odbora DZ za zdravstvo, na kateri bodo obravnavali predlog novele zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju; DZ, veliki salon, Šubičeva 4, Ljubljana
Povezani članki
14.6.2023 00:30 // Državni zbor
Odbor za zdravstvo o preoblikovanju dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja
7.6.2023 14:38 // Zdravstvo
Skupščina ZZZS podpira ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja
7.6.2023 00:30 // Zdravstvo
Skupščina ZZZS tudi o dostopnosti zdravstvenih storitev
25.5.2023 15:34 // Državni zbor / Zdravstvo
Preoblikovanje dopolnilnega zavarovanja po oceni koalicije odgovor na nedopustne podražitve, opozicija opozarja na pomanjkljivosti
12.4.2023 18:56 // Državni zbor / Slovenska notranja politika
Napoved preoblikovanja dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja deli politiko in civilno družbo (zbirno)
12.4.2023 15:15 // Državni zbor / Zdravstvo
Generalna direktorica ZZZS: Odločitev o prenosu dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja na ZZZS je politična
12.4.2023 15:13 // Državni zbor / Zdravstvo
Opozicija: Ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja ne bo prinesla bolj dostopnega javnega zdravstva
12.4.2023 13:04 // Državni zbor / Zdravstvo
Golob: S prenosom dopolnilnega zavarovanja na ZZZS želimo preprečiti podražitve in zasebne dobičke (dopolnjeno)
12.4.2023 09:43 // Državni zbor / Zdravstvo
Svoboda vložila predlog novele za ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja