Na tiskovki so se namenili odzvati na pričevanja o domnevnem nasilju, ki naj bi ga nad pacienti izvajali njihovi zaposleni. O tem je prejšnji teden poročal portal N1 in izpostavil, da ima več sogovornikov, ki da so bili "žrtev nasilja ali priča nasilju".
Generalni direktor klinike Bojan Zalar je navedbe o nasilju takoj zavrnil, saj da zaupa v strokovne nadzore, ki jih na kliniki po njegovih zagotovilih redno sprožajo po vsaki prijavi nasilja in še vsakič do zdaj "nepravilnosti niso pokazali", je dejal. Na včerajšnji konferenci je bilo njegovo stališče, da nasilja na njihovi kliniki ni, še vedno enako.
Obtožbe imata zdaj v obravnavi zdravstvena inšpekcija in policija, ki domnevno nasilje nad pacienti še preiskujeta - zaključka še ni.
Zalar je včeraj na novinarsko vprašanje, zakaj žrtvam, ki so poročale o nasilju na kliniki, ne verjame, namesto da bi govoril o primernih ukrepih in preiskavah nasilja, ki naj bi se dogajalo na njegovi kliniki, odgovoril s svojo interpretacijo situacije na področju spolnih zlorab in nasilja. "Dvajset let nazaj je bilo prijavljenih deset spolnih zlorab, pa jih je bilo devet res. Danes pa od desetih ne vem, če je ena res, ker je to del nečesa. Del sistema," so bile njegove besede.
Inštitut 8. marec jih je obsodil: "S to izjavo direktor klinike izkazuje popolno pomanjkanje občutljivosti in razumevanja problematike spolnega nasilja in zlorab," so kritični. Izpostavili so, da raziskave kažejo, "da je lažnih prijav spolnih zlorab in nasilja izredno malo, manj kot dva odstotka. Na podlagi raziskav ugotovljeno dejstvo pa je tudi, da je na ravni EU prijavljenih manj kot 14 odstotkov vseh kaznivih dejanj zoper spolno nedotakljivost. Žrtvam je treba verjeti in njihova pričevanja primerno preučiti. Od inštitucij pričakujemo primeren odziv. Preverjanje, neodvisne preiskave, ukrepanje. Ne pa zanikanje, zamahovanja z roko, češ da gre za izmišljotine, posmeh," je odziv inštituta.
Na družbenih omrežjih zaradi izrečenega Zalarja več ljudi poziva k odstopu, saj se jim izrečeno zdi nedopustno: "Kako lahko direktor psihiatrične klinike izjavi nekaj takega?! To je nesprejemljivo. S to izjavo je še enkrat napadel vse žrtve spolnih zlorab. Smo družba, ki popolnoma tolerira nasilje. Odstop," je zapisala uporabnica Twitterja. Spet drugi so opozorili, da so žrtve še vedno izpostavljene največjemu možnemu dvomu v kaznivo dejanje, ki so ga prijavile. "V nobeno drugo kaznivo dejanje se tako zelo ne dvomi kot ravno v posilstvo. Ko se torej čudimo, da je prijav spolnega nasilja tako malo, ker se žrtve počutijo nezaščitene, se čudimo zaman. Dr. Zalar je - del tega sistema. Ki žrtev ne ščiti, pač pa v njihovo pripoved seje dvom," so besede še ene uporabnice omenjenega družbenega omrežja.
Do Zalarjevih besedah se je opredelila tudi pravosodna ministrica Dominika Švarc Pipan: "Izjave direktorja psihiatrične klinike glede spolnih zlorab ocenjujem kot neumestne in škodljive. So odkrito špekulativne (“…ne vem če…”) in brez ustreznega premisleka, kakšen učinek in posledice imajo na žrtve trditve, da naj bi bilo kar 9 od 10 (!) prijav spolne zlorabe izmišljenih. V državi, kjer je spolno nasilje, daleč najpogosteje izvirajoče iz intimno-partnerskih, družinskih ali skrbniških odnosov, izjemno pereč problem, nas take izjave vržejo več korakov nazaj v prizadevanjih za premik v družbeni mentaliteti ter k boljšemu razumevanju in zaščiti žrtev spolnega nasilja," so ministričine besede.