Od treh skupin, s katerimi so trenutno v stiku, le ena izkazuje interes za evakuacijo, saj ostali dve menita, da sta izven neposredne nevarnosti. Večina se jih nahaja v Port Sudanu, je v izjavi sporočil vodja konzularnega sektorja na ministrstvu Andrej Šter.
Skupina, ki je bila do danes v okolici Kartuma, je po njegovih besedah dnevno seznanjena z možnostmi za odhod iz države, a se doslej za nobeno od teh ni odločila. Države EU sicer evakuacijske aktivnosti še vedno izvajajo, a so možnosti za izvedbo evakuacije vsak dan manjše, saj je večina držav članic EU svoje državljane že umaknila iz Sudana, je poudaril. Na ministrstvu poudarjajo, da je odločitev za odhod iz države prepuščena vsakemu posamezniku ali skupini. Vsem slovenskim državljanom, ki se nahajajo v Sudanu, pa še naprej svetujejo, da ostanejo v varnih prostorih in jih ne zapuščajo. Prav tako odsvetujejo vsa potovanja v Sudan.
Številne države v zadnjih dneh intenzivno umikajo svoje diplomatsko osebje in državljane iz Sudana, kjer je v spopadih med vladno vojsko in paravojaškimi silami umrlo že več sto ljudi. Evakuacije so se še okrepile danes, ko je začela veljati 72-urna prekinitev ognja. Nekatere države ljudi umikajo s poleti iz Kartuma v Džibuti, Jordanijo ali Ciper. Drugi najprej potujejo v Port Sudan, od koder se nato na ladjah odpravijo v Savdsko Arabijo ali po cestah v Egipt in Etiopijo. Na čelu mednarodnih usklajevanj glede evakuacij z letališča pri Kartumu je bila doslej Nemčija, ki je danes sporočila, da bo zvečer izvedla zadnji evakuacijski polet v Jordanijo. "Nadaljnji nemški evakuacijski poleti iz te regije niso predvideni," sta sporočili nemško obrambno in zunanje ministrstvo. Od nedelje so iz Kartuma odpeljali skoraj 500 ljudi.