Dan mučenikov

Zakaj so si moški za svoj praznik izbrali 10. marec, dan mučenikov?

E.J.
10. 3. 2023, 07.09
Posodobljeno: 10. 3. 2023, 07.27
Deli članek:

Sicer pa je ta dan opomnik, da bi bilo potrebno uvesti presejalni program za raka tudi za moške ter da je samomorilnost med moškimi bistveno večja kot med ženskami.

Profimedia
Moški danes, dva dni po mednarodnem dnevu žensk sporočajo, da jim ni nič lažje kot ženskam.

Moški v Sloveniji so si v obdobju, ko pri nas še nismo obeleževali mednarodnega dneva moških, 19. novembra, kot šaljivo protiutež mednarodnemu dnevu žensk za svoj praznik izbrali 10. marec, ki je po koledarju Katoliške cerkve dan mučenikov. Tako bodo tudi danes po pričakovanjih sporočili, da jim ni nič lažje kot ženskam.

Sicer pa so tudi v javnosti vse glasnejša sporočila, da bo mogoče pereča vprašanja žensk rešiti le skupaj z moškimi. Zunanja ministrica Tanja Fajon je ob mednarodnem dnevu žensk, 8. marcu, napovedala okrepljeno pozornost ministrstva na področju enakosti spolov. Mednarodni dan žensk je po njenih besedah praznik vseh, v prizadevanjih za enakost spolov pa smo lahko uspešni le ženske in moški skupaj.

Zgodovina dneva mučenikov

Praznik večina krščanskih cerkva beleži kot spomin na dogodek iz časa vladavine cesarja Licinija (308-324). Ta je od spora s cesarjem Konstantinom I. Velikim v krščanstvu videl sovražnika, za kristjane pa je odločil, da jih je potrebno spreobrniti ali pa odstraniti. Z odlokom je tudi vojakom na svojem območju ukazal, naj se krščanstvu odrečejo ali pa bodo kaznovani s smrtjo. Ukazu se je leta 320 junaško uprlo štirideset vojakov elitne legije XII Fulminata. Po legendi naj bi v zaporu napisali še poslednje pismo, oporoko, v kateri so zapisali, da želijo biti pokopani v vasi v Mali Aziji, danes znani pod imenom Kyrklar. Odvzeli so jim oblačila in jih 9. marca, v najhujši zimi, v bližini mesta Sebaste (danes Sivas v Turčiji) odpeljali do tamkajšnjega zmrznjenega ribnika ter jih vrgli vanj.

Kljub vsemu naj bi Licinij vojakom tik pred smrtjo ponudil še zadnjo priložnost in jim ob ribnik namestil kopel s toplo vodo, ki je bila namenjena spreobrnjencem. Premislil si je le eden od vojakov, ki je iz ledeno mrzlega ribnika skočil v kopel, vendar naj bi ga zaradi nenadne spremembe temperature zadela kap in je umrl. Eden od stražarjev naj bi odvrgel svoja oblačila in se pridružil mučenikom v ribniku, tako da je število mučenikov vseeno ostalo 40. Naslednjega dne je prišel sodnik, ki je ukazal mučenikom polomiti roke in noge ter jih sežgati na grmadi, njihov pepel pa raztresti. Čeprav se vojakom ni izpolnila posmrtna želja, da bi bili skupaj pokopani, so doživeli skupno smrt. Čeprav se je mučeništvo dogajalo 9. marca, se dan mučenikov obhaja 10. marca.

Po tradiciji naj bi moški na dan štiridesetih mučenikov v dar prejeli suhe slive, trnje in klobaso, kot znak partneričine pozornosti.

Potrebna bi bila uvedba presejalnega programa za zgodnje odkrivanje raka

Čeprav moški z izbiro dneva mučencev za svoj dan niso mislili zelo resno, se v dejanskem življenju soočajo z velikimi izzivi. Društvo uroloških bolnikov Slovenije pri osveščanju o zdravju moških opozarja na premalo urologov v državi. En urolog statistično pride na 35.000 prebivalcev, medtem ko je evropsko povprečje en urolog na 20.000 prebivalcev. Posledica takšnega pomanjkanja urologov je prepozno diagnosticiranje in zdravljenje raka na prostati. Čakalna doba za obisk urologa po navedbah društva znaša od tri mesece do dve leti, povprečno pa devet mesecev. Glede na to prihaja do zamud pri diagnosticiranju raka prostate. V državi ga letno odkrijejo pri približno 1600 moških, več kot 400 bolnikov pa letno umre. Izjemnega pomena bi bila uvedba presejalnega programa za zgodnje odkrivanje, menijo.

Svet EU je decembra lani sprejel prenovljena priporočila za presejalne programe za zgodnje odkrivanje predrakavih in rakavih sprememb, ki poleg nadgradnje že obstoječih predvidevajo nadaljnje raziskovanje in postopno uresničevanje novih programov za raka prostate in pljučnega raka. V državni komisiji za presejalne programe na Onkološkem inštitutu Ljubljana medtem ugotavljajo, da se moški slabše odzivajo na vabila k presejalnim testom od žensk. Naj bo program še tako kakovosten, nič ne pomaga, če se ne odzovejo, opozarja komisija, poroča STA.

Samomorov moških štirikrat več kot samomorov žensk

Po ugotovitvah društva uroloških bolnikov moške med boleznimi poleg raka prostate najbolj ogrožata še rak mod in depresija. Med umrlimi zaradi samomora je moških približno štirikrat več kot žensk. Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje je leta 2021 zaradi samomora umrlo 432 oseb, od tega 338 moških in 94 žensk. Dober podatek pa je, da je v zadnjih 30 letih število samomorov v Sloveniji upadlo za tretjino.

Na zdravje moških se vsako leto sicer osredotoča celoten mesec november, še posebej pa so vprašanja moških izpostavljena 19. novembra, ki je mednarodni dan moških in ga obeležujejo v 44 državah sveta, tudi v Sloveniji. Pozornost namenja zdravju moških in pomenu dobrih odnosov med spoloma, izpostavlja pa tudi pomen njihove pozitivne vloge v družini in družbi. Obeleževanje tega dne je leta 1992 sprožil Thomas Oaster, ki je vodil center za moške študije na univerzi v Missouriju v ameriškem Kansas Cityju.