Kot je znano, so v NSi že spisali interpelacijo zoper ministrico za kulturo Asto Vrečko, a so v SDS kot pogoj za prispevanje svojih podpisov pod to interpelacijo pogojujejo s tem, da mora NSi podpreti interpelacijo celotne Golobove vlade. Iz poslanske skupine SDS so namreč danes sporočili, da bodo podpise pod interpelacijo ministrice Vrečko, ki so jo po vladni odločitvi o združitvi Muzeja slovenske osamosvojitve in Muzeja novejše zgodovine Slovenije spisali v NSi, posredovali "sočasno ob posredovanju podpisov vseh poslancev NSi za interpelacijo zoper vlado".
V NSi podpore interpelaciji o delu vlade Roberta Goloba sicer ne izključujejo, a se do predloga SDS še ne morejo opredeliti, saj ga ne poznajo, prav tako čakajo na informacijo o tem, koga bodo v SDS ob glasovanju o konstruktivni nezaupnici vladi predlagali kot kandidata za novega predsednika vlade.
NSi z osmimi poslanci sama nima zadostnega števila podpisov za vložitev interpelacije zoper ministrico. Po poslovniku DZ lahko to namreč stori najmanj deset poslancev, zato NSi potrebuje podporo še dveh poslancev. Enako število poslanskih podpisov je potrebnih za vložitev interpelacije vlade, SDS pa v tem sklicu DZ šteje 27 poslancev. To pomeni, da za vložitev interpelacije podpisov poslancev NSi ne potrebuje. Za uspeh konstruktivne nezaupnice pa je potrebnih 46 poslanskih glasov. Za kaj takega so možnosti sicer neznatne.
Napeti odnosi
Predsednik SDS Janša je sicer danes na Twitterju zapisal, da je SDS pripravljena NSi odstopiti vodenje Knovsa poslancu NSi, kot je to v preteklosti že storila. Kot je še zapisal, lahko tudi interpelacijo zoper ministrico za kulturo in zoper vlado vložijo skupaj.
Odnosi med opozicijskima SDS in NSi so sicer v tem sklicu DZ že nekaj časa zaostreni. Prvak NSi Matej Tonin je med drugim napovedal, da v vladi, ki bi jo vodil prvak SDS Janez Janša, ne bodo več sodelovali. Pripravljeni pa so sodelovati s stranko SDS.
V pismu članstvu po reorganizaciji Golobove vlade pa je Tonin poudaril, da NSi tudi v Golobovi vladi ne bo in bo še naprej neizprosna opozicija. Vabila v Golobovo vlado sicer NSi ni dobila. Hkrati je Tonin še ocenil, da stvari v opoziciji tečejo "po ustaljenem in že videnem scenariju", NSi pa da ostaja pod nenehnimi napadi in neutemeljenimi obtožbami največje opozicijske stranke.
Napeto pa je med strankama tudi zaradi porazdelitve mest v parlamentarnih komisijah za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb (Knovs) in za nadzor javnih financ, v katerih mora imeti po poslovniku DZ večino opozicija. V NSi so že ob začetku mandata kot "povsem logično" ocenjevali, da bi vsaka izmed opozicijskih strank prevzela vodenje ene od komisij. Ob podpori koalicije so dosegli dogovor, da jim pripade predsedniško mesto v komisiji za nadzor javnih financ. Po tistem, ko SDS zaradi te poteze ni želela imenovati svojih članov v Knovs, pa je NSi prevzela vodenje tudi te komisije.