Prerazporeditev

Ustavitev proizvodnje v Šumiju – bodo v Krškem še delali bombone?

Mojca Leskovšek Svete
31. 1. 2023, 20.25
Deli članek:

Iz Žita so sporočili, da so proizvodnjo bombonov in žvečilnih gumijev v Krškem ustavili »v luči varčevalnih ukrepov zaradi visokih cen energentov«.

STA
Pekarska družba Žito, ki je v lasti hrvaške Podravke, je s 1. januarjem začasno ustavila proizvodnjo v svoji hčerinski družbi Šumi bonboni v Krškem.

Kot so že poročali novinarji Dolenjskega lista, je pekarska družba Žito, ki je v lasti hrvaške Podravke, s 1. januarjem začasno ustavila proizvodnjo v svoji hčerinski družbi Šumi bonboni v Krškem. Kot so sporočili iz Žita, so proizvodnjo bombonov in žvečilnih gumijev v Krškem ustavili za najdlje do konca marca, za to pa so se odločili »v luči varčevalnih ukrepov zaradi visokih cen energentov«.

»O odločitvi, da se proizvodnja začasno ustavi, smo bili obveščeni že lani v začetku novembra. Skupaj s kolegi sindikata družbe Šumi bonboni Krško, ki so naši člani, smo se o tem pogovorili in zahtevali odgovore,« nam je povedal generalni sekretar Sindikata kmetijstva in živilske industrije Slovenije Boris Frajnkovič in dodal: »Jasno smo jih povprašali tudi o tem, ali nameravajo uveljavljati kakšne presežke, če je bojazen, da bi prišlo do odpuščanja, a so nam v družbi odločno zatrdili in tudi obljubili, kar je zapisano tudi v zapisnikih naših razgovorov z upravo, da odpuščanje ne pride v poštev, da imajo za nadaljevanje proizvodnje, kot je bila do zdaj, delavcev kvečjemu premalo.«

Prerazporejeni dogovorno

V Šumiju je zaposlenih od 55 do 60 ljudi, ki so jih zaradi zaustavitve proizvodnje prerazporedili na delo v druge Žitove obrate – v pekarno Vič v Ljubljani, v pekarno na Vrhniki in na Moskovsko ulico v Ljubljani. Kot pravi Frajnkovič, so se z delavci pogovarjali individualno in dogovor je bil, da če kateri ne bo želel iti na delo na drugo lokacijo, se bo zanj poiskala drugačna rešitev, kar pomeni, kot pravi, da so delavce prerazporedili na delo drugam na neki način dogovorno. »Na druge lokacije je šlo delat okoli 40 delavcev, v Krškem pa so ostali delavke in delavci, ki imajo priznano invalidnost, in zaščitene kategorije, ki jim na takšen način niso mogli urediti delovnega statusa,« je dejal Frajnkovič in dodal, da težko reče, koliko jih je na čakanju, da pa jih nekaj gotovo je. Po Zakonu o delovnih razmerjih lahko namreč delodajalec delavca, ko mu ne more zagotoviti dela, napoti na čakanje na delo, delavec pa dobiva svojo stoodstotno osnovno plačo.

Mojca Leskovšek Svete
Začetki proizvodnje bombonov Šumi segajo v leto 1876 v Ljubljano, v Krškem pa jih delajo od leta 2008.

Zagotovljena vrnitev

»Delavci, ki so šli na druge lokacije, so dobili v podpis aneks k pogodbi o zaposlitvi, kot je to zakonsko potrebno in skladno s kolektivno pogodbo dejavnosti,« je pojasnil Frajnkovič. Delavcem so v večini primerov organizirali prevoz na delo, dobijo tudi vsa nadomestila oziroma povračila stroškov, ki jim pripadajo po kolektivni pogodbi, čeprav imajo organiziran prevoz. Po njegovi informaciji dobijo na dan tudi neko nagrado v višini 20 ali 30 evrov, ker se vozijo na delo drugam. »Sindikat je vztrajal, da morajo nekaj dobiti, ker so navsezadnje dlje časa odstotni od doma,« je povedal in dodal, da imajo delavci tudi zagotovljeno vrnitev na delo v Šumi, ko bodo proizvodnjo spet zagnali.

Začetek prej kot 1. aprila

»Vztrajamo pri tem, da se delavce obravnava korektno, da se jim zagotovi vse, kar je potrebno, in v nadaljevanju spet zagotovi delo v Šumiju. Na vse naše zahteve smo dobili pozitivne odgovore,« je povedal sindikalist. Z upravo Žita imajo korektne odnose in upajo, da bo vse tako, kot so se pogovarjali in kot je tudi zapisano. Upa in verjame tudi, da bodo v Šumiju spet začeli delati prej kot 1. aprila. »Pred nekaj dnevi so nam povedali, da je to res skrajni datum in da računajo, da bo proizvodnja ponovno stekla že prej,« je dejal. Da naj bi se to zgodilo že v začetku februarja, pa piše časnik Dnevnik, ki poroča tudi, da je podjetje Šumi bonboni lani razdrlo pol stoletja trajajoče partnerstvo z nemškim proizvajalcem bombonov Hitschler, s čimer se je proizvodnja prepolovila. Število Šumijevih delavcev so zato lani zmanjšalo za 30 odstotkov, na okoli 60.

STA
Podjetje Šumi bonboni je lani razdrlo pol stoletja trajajoče partnerstvo z nemškim proizvajalcem bombonov Hitschler.

Odvisno od Podravke

Po podatkih Dnevnika se je po prekinitvi sodelovanja s Hitschlerjem polovica tovarne v Krškem pripravljala na izdelavo testenin, a so se hrvaški lastniki nato premislili in se odločili, da bodo proizvodnjo testenin iz Ljubljane vzpostavili v novi, razširjeni tovarni juh in vegete v Koprivnici na Hrvaškem, v Krškem pa naj bi pekli specialne vrste kruha. V Žitu tega še niso potrdili, prav tako časniku niso odgovorili niti na vprašanje, ali lahko zagotovijo, da bodo v Krškem nadaljevali proizvodnjo bombonov in žvečilnih gumijev ter da bo Podravka dolgoročno ostala lastnica družbe Šumi bonboni. »Vse je odvisno od tega, kaj je v interesu ne vodstva Žita, ampak lastnika, Podravke. Neke stvari bodo iz Žita prenesli na Hrvaško, kar so tudi že povedali,« je Frajnkovič odgovoril na vprašanje, ali mogoče ne utegne enaka usoda kot pred manj kot letom dni Žitovo pekarno v Novem mestu, ki so jo zaprli, doleteti tudi tovarno v Krškem, ki izdeluje Šumijeve bombone od leta 2008.