šola v naravi

Za smučanje otroka v šoli morajo starši odšteti tudi več sto evrov

Estera Korošec
20. 12. 2022, 05.40
Deli članek:

Smučarske šole v naravi so običajno nadstandard, zato je ves strošek na plečih staršev. Zneski pa so precej vrtoglavi, in sicer med 150 in 300 evri.

Pexels
Večina osnovnih šol organizira zimsko šolo v naravi za šestošolce.

V zimskih mesecih tudi osnovne šole v Spodnjem Podravju organizirajo smučarske šole v naravi. Šole se sicer na različne načine trudijo, da bi starše v čim manjši meri obremenile, zato za pomoč zaprosijo tudi občine. Slednje največkrat pokrijejo stroške prevoza in tako zmanjšajo prispevek staršev. Na večini osnovnih šol poudarjajo, da lahko starši zimsko šolo plačajo v več obrokih, prav tako posameznim družinam priskočijo na pomoč s sredstvi šolskega sklada. Ponekod imajo šole tudi smučarsko opremo, ki je brezplačno na voljo vsem tistim, ki si je ne morejo kupiti. Kljub temu pa je strošek za zimsko šolo v naravi za marsikatero družino velik finančni zalogaj.

Ob tem je treba poudariti, da šolsko ministrstvo sofinancira le eno šolo v naravi v vseh devetih letih osnovnošolskega izobraževanja. V šolskem letu 2022/23 prispevek na učenca petega razreda znaša 70,30 evra. »Ta sredstva so namenjena izključno znižanju prispevka staršev za to šolo v naravi in jih ni dovoljeno razporejati za druge šole v naravi,« so zapisali. Smučarska šola v naravi, ki jo večina šol izvaja za učence šestega razreda, tako izpade iz obveznega programa in je posledično brez sofinanciranja iz državnega proračuna. Kot določa zakonodaja, so šole dolžne organizirati eno obvezno šolo v naravi, največkrat je to naravoslovna, gorniška, plavalna ali katera druga. Ker je subvencija tako nizka, morajo del stroškov še vedno pokriti starši, kljub temu da je to obvezni program. Že pred leti so veliko govorili o tem, da bi morali biti stroški v tem primeru v celoti pokriti iz državnega proračuna.

Ptujske šole morajo pokriti tudi stroške prevoza

Šestošolci OŠ Olge Meglič Ptuj so se ravno v tem tednu odpravili na zimsko šolo v naravi na Kope. Letos jim je uspelo pridobiti zelo dobro ceno, in sicer 142 evrov na učenca. Največji strošek predstavlja prevoz, ki ga Mestna občina Ptuj ne sofinancira. Končna cena pa je odvisna tudi od tega, v kateri plačni razred so uvrščeni spremljevalci. Staršem so omogočili plačilo na obroke, kar je za nekatere zelo dobrodošlo. Poleg tega imajo na voljo deset parov smuči, ki si jih lahko učenci brezplačno izposodijo. Letos je udeležbo potrdilo 40 otrok, 19 jih bo ostalo v šoli. »Nekateri učenci ne želijo smučati, drugi se odpravljajo na smučanje s svojo družino in dvakrat pač ne bodo šli. Socialno ogroženim družinam pa poskušamo pomagati, tudi s sredstvi šolskega sklada,« je povedala ravnateljica Helena Ocvirk.

Črtomir Goznik
Nekatere šole imajo za učence na voljo tudi smučarsko opremo, ki si jo lahko izposodijo.

Na OŠ Mladika se bodo učenci šestega razreda na zimsko šolo v naravi odpravili januarja naslednje leto. Za zdaj bodo doma samo štirje učenci od 46. Okvirna cena za pet dni smučanja na Kopah znaša 250 evrov na učenca, cena bo najverjetneje še nekoliko nižja, starši pa lahko znesek poravnajo v štirih delih. Po besedah ravnatelja Bogomirja Širovnika to vsekakor za družinski proračun ni majhen strošek in veliko staršev ga le stežka poravna. »Plavanje in smučanje prav gotovo spadata med osnovna znanja otrok in bi ju morali s pomočjo države omogočiti prav vsem,« je povedal Širovnik in dodal, da za socialno šibke nimajo na voljo veliko dodatnih sredstev; tudi šolski sklad je vse bolj okrnjen.

Osmošolci in devetošolci OŠ Breg pet smučarskih dni med 19. in 23. decembrom preživljajo na Rogli. Strošek za letošnjo zimsko šolo znaša približno 240 evrov na učenca in ga lahko starši poravnajo v več obrokih. Februarja naslednje leto pa gredo na Kope tudi sedmošolci, strošek bivanja, prehrane in smučanja bo okoli 330 evrov na učenca. Večina učencev se udeleži zimske šole v naravi, na šolsko leto pa povprečno prejmejo pet vlog za pomoč pri plačilu.

OŠ Ljudski vrt ima smučarsko opremo za 40 učencev

Na OŠ Ljudski vrt Ptuj imajo vsako leto enak sistem, petošolci preživijo pet dni na morju, šestošolci pa na snegu. To staršem omogoča, da lahko začnejo pravočasno varčevati denar za zimsko šolo v naravi, ki je precej dražja od poletne. Letos bo stala 232 evrov, izbrali pa so smučišče Trije kralji. »Naši učitelji imajo s to lokacijo same dobre izkušnje, zelo dobrodošlo pa je tudi to, da je smučišče zraven hotela,« je povedala ravnateljica Tatjana Vaupotič Zemljič. Prijavljenih je 99 učencev, doma jih bo devet. Razlog ni socialna ogroženost, ampak to, da ne želijo smučati. Šola ima za 40 otrok na voljo kakovostno in sodobno smučarsko opremo (smuči, palice, čelade, smučarske čevlje, kombinezone), prispevek staršev za izposojo je 25 evrov. Denar od najema je namenjen servisu smuči in nakupu dodatne opreme. Vloge za pomoč pri plačilu je letos oddalo devet staršev za devet otrok. »Upamo, da bomo lahko pomagali vsem. Nekaj sredstev prejmemo od Karitasa, nekaj dobimo od Rotary kluba, vendar smo do zdaj vedno zbrali dovolj, da smo lahko strošek pokrili vsem prosilcem,« je dodala Vaupotič Zemljičeva.

Črtomir Goznik
Stroški šole v naravi so različni predvsem zaradi kraja namestitve, prevoza, morebitne pomoči občine, spremljajočega programa …

Občine Markovci, Zavrč in Cirkulane so precej radodarnejše

Tudi na OŠ Markovci zimsko šolo v naravi organizirajo v šestem razredu in je del nadstandardnega programa. Že tretje leto bodo šli na Kope, kjer so zelo zadovoljni. »Ker so na Rogli dvignili ceno, smo poiskali drugo, ugodnejšo destinacijo. Vsako leto nam na pomoč priskoči tudi občina, ki financira prevoze v vse šole v naravi,« je povedal ravnatelj Ivan Štrafela. Dodatno pa občina subvencionira smučarski tečaj z razpisom. Nanj se lahko prijavijo vsi učenci, ki so opravili smučarski tečaj v okviru šole ali drugih smučarskih klubov. Petdnevne šole v naravi se bodo udeležili vsi šestošolci, končne cene pa še niso pridobili. Lani je znašala nekaj manj kot 280 evrov. »Zimske šole v naravi so pomembne, saj smo osnovne šole včasih edine, ki otroke peljemo na sneg in jih naučimo smučati. Uspeh v teh nekaj dneh je res neverjeten. Nekateri se prvi dan komaj postavijo na smuči, zadnji dan pa progo brezhibno odpeljejo. Na voljo imamo tudi smučarsko opremo, izposodimo pa si jo tudi od drugih šol. Za družine, ki tega stroška ne bi zmogle, imamo na voljo nekaj sredstev, pomaga pa tudi Rdeči križ.«

Na Osnovni šoli Cirkulane Zavrč so zimsko šolo v naravi organizirali med 12. in 16. decembrom, prve smučarske zavoje pa so otroci preizkušali na smučišču Trije kralji. Doma sta ostala samo dva otroka, ki nista želela smučati. Vloge za pomoč pri financiranju ni podal nobeden izmed staršev. Letos je bilo treba za zimsko šolo v naravi odšteti okoli 259 evrov (tudi na obroke). Ravnateljica Suzana Petek je povedala, da bi si na tem področju želeli več pomoči resornega ministrstva: »Imamo veliko srečo, saj nam obe občini v celoti pokrijeta strošek prevozov vseh šol v naravi in plavalnih tečajev. So pa šole v naravi za starše precejšen finančni zalogaj.« Januarja nameravajo za vse učence organizirati tudi zimski smučarski dan, izposoja smuči pa bo možna v šoli.

Estrada

Zanimivosti

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu