»Pri nas najpogosteje uporabljena različica v kreditnih pogodbah, šestmesečni euribor, je 4. novembra letos dosegla vrednost 2,278 odstotka. Za kreditojemalce je skrb vzbujajoča ne le trenutna visoka vrednost, temveč tudi in predvsem hitrost naraščanja – krivulja je skoraj navpična. Glede na visoko inflacijo, ki jo ECB poskuša obrzdati, pričakujemo še nadaljnja povišanja euribora in s tem kreditnih obrokov,« ugotavljajo na Zvezi potrošnikov Slovenije. Čeprav so se fiksne obrestne mere v zadnjem obdobju na vseh bankah korenito povišale, pa na zvezi potrošnikov še vedno pri najemu stanovanjskega kredita svetujejo to opcijo pred spremenljivo obrestno mero. Ta je lahko ugodnejša, a je zelo negotova: »Če razmišljate o najemu stanovanjskega kredita, svetujemo fiksno obrestno mero. Euribor se je v zadnjih mesecih močno povišal, gibanje v prihodnosti je negotovo, a pričakujemo dodatna povišanja.« Tistim, ki že odplačujejo kredit s spremenljivo obrestno mero, predlagajo, da poiščejo alternative: kredit predčasno poplačajo (kar seveda zmorejo le redki) ali ga spremenijo v kredit s fiksno obrestno mero pri svoji ali drugi banki.
Strmo višanje obrestnih mer
V zadnjem letu je višanje opazno tako pri spremenljivih kot fiksnih obrestnih merah, pri slednjih sicer trenutno nekoliko bolj izrazito. Julija letos je povprečna fiksna obrestna mera za stanovanjski kredit znašala 2,8 odstotka, novembra je narasla na okrog 3,7 odstotka. Še pred letom dni je bila pod dvema odstotkoma. Ta podatek je seveda pomemben predvsem za tiste, ki še bodo najeli kredit. Tisti, ki ga že imajo, s spremenljivo obrestno mero zaradi dviga euribora in pribitkov v zadnjih mesecih razliko že občutijo. Obroki so višji, posledično seveda tudi končni znesek, ki ga potrošnik plača banki.
Med bankami precejšnje razlike
Zveza potrošnikov Slovenije je primerjala stroške najema 20-letnega kredita, najetega novembra letos, v višini 80 tisoč evrov, zavarovanega z zastavo nepremičnine, brez hipotekarnega življenjskega zavarovanja. Primerjava šestih bank je pokazala, da bi (teoretično) do najcenejšega posojila s spremenljivo obrestno mero lahko prišli komitenti Unicredit banke s stroški v višini dobrih 27.500 evrov, najdražja pa naj bi bila Deželna banka Slovenije, kjer bi stroški znašali 33.752 evrov. Zanimivo je, da se je pri kreditih s fiksno obrestno mero kot najcenejša ponudnica izkazala Deželna banka Slovenije (29.611 evrov stroškov) kot najdražja pa Nova KBM (36.491 evrov stroškov).
Zanimivosti
Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!
Podražitev kreditov
Kako zelo so se letos (v desetih mesecih) podražili krediti, jasno kažejo podatki v obeh tabelah, ki jih je posredovala NKBM. Pri stanovanjskem kreditu v višini sto tisoč evrov s fiksno obrestno mero na 20 let znaša razlika v končnem plačilu kredita glede na to, ali je bil najet januarja ali novembra letos (pod enakimi pogoji, z zavarovanjem kredita z nepremičnino), kar 22.700 evrov. Seveda je ogromna tudi razlika v mesečni anuiteti; za kreditojemalca, ki je posojilo najel januarja, ta znaša 503,5 evra, za tistega, ki je kredit najel novembra, pa dobrih 598 evrov. Pri spremenljivi obrestni meri (zavarovanje kredita z nepremičnino) je skupni strošek kredita še bolj narasel kot pri fiksni. Če primerjamo kredit, najet januarja letos, bi zanj novembra pod enakimi pogoji plačali kar 28.621 evrov več stroškov, mesečna anuiteta pa je zrasla s 478 evrov na kar 597 evrov, torej za dobrih 119 evrov.