Gre za 67-letnega Marka Ivana Rupnika, znanega slovenskega jezuita, teologa in umetnika, zoper katerega so bile lansko leto proč od oči javnosti vložene obtožbe o domnevnih psihičnih in spolnih zlorabah redovnic. Da je prišlo do prijave patra, se je razvedelo šele ta teden, ko je to sporočila italijanska tiskovna agencija Ansa, sklicujoč se na sporočilo jezuitskega reda. Kazenskega pregona zoper Rupnika ne bo, saj je primer zastaral.
V zvezi z obtožbami je bila sicer uvedena "preliminarna preiskava", je še poročala Ansa. Po preučitvi rezultatov preiskave je dikasterij ugotovil, da je treba "zadevna dejstva šteti za zastarana" in je zato primer v začetku letošnjega oktobra zaključil.
Dikasterij je prejel pritožbo zoper Marka Ivana Rupnika glede njegovega načina opravljanja službe, pri čemer sicer ni šlo za mladoletne osebe. Kot dodaja, naj bi se obtožba nanašala na dogajanje iz zgodnjih 90. let minulega stoletja, žrtve pa naj bi bile redovnice ljubljanske skupnosti Loyola.
Kako so se odzvali naši predstavniki Cerkve?
Od Slovenske Rimskokatoliške cerkve (RKC) smo želeli o tej zadevi pridobiti podrobnosti. Vprašali smo jih, ali so bili lani, ko so redovnice podale prijavo zoper Rupnika, s to njihovo potezo seznanjeni in zakaj o njej niso obvestili širše javnosti. Preverjali smo tudi, ali so se po prijavi povezali z redovnicami in jim ponudili pomoč, predvsem pa, ali so dogodek obravnavali in kakšni so njihovi zaključki o njem. Zanimalo nas je tudi več o nunah skupnosti svetega Ignacija Lojolskega in kako so sploh bile v 90. letih povezane z Rupnikom, a do zaključka naše včerajšnje redakcije odgovorov nismo prejeli.
Vatikan je sicer sprejel nekaj ukrepov zoper patra Rupnika. Med drugim ima prepoved opravljanja spovedi, duhovnega vodenja in spremljanja duhovnih vaj. Poleg tega je bilo patru Rupniku prepovedano javno delovanje brez dovoljenja krajevnega predstojnika. Omenjeni je med drugim znan prav po svojem pastoralnemu delu, predvsem kot voditelj številnih tečajev in duhovnih vaj.
Kdo je Pater Rupnik?
Marko Ivan Rupnik se je rodil leta 1954 v Zadlogu pri Črnem Vrhu nad Idrijo. Leta 1973 je vstopil v Družbo Jezusovo. V Ljubljani je študiral filozofijo, potem pa se je leta 1977 vpisal na likovno akademijo v Rimu. Študiral je teologijo, leta 1985 je bil posvečen v duhovnika in istega leta začel specializacijo iz misijologije.
Od leta 1987 do 1991 je živel v Gorici, v jezuitskem centru Stella Matutina, kjer je deloval predvsem med mladimi. Leta 1991 doktoriral. Od tedaj dalje je živel in delal v Rimu kot direktor Centra Aletti. Vrsto let je poučeval na Papeškem vzhodnem inštitutu, še vedno pa na Papeški univerzi Gregoriani in na Papeškem bogoslužnem inštitutu sv. Anzelm. Predavanja in seminarje je imel na mnogih drugih evropskih akademskih inštitutih. Od leta 1995 je vodil tudi Atelje duhovne umetnosti Centra Aletti. Od leta 1999 do leta 2013 je bil svetovalec Papeškega sveta za kulturo, od leta 2012 pa svetovalec Papeškega sveta za promocijo nove evangelizacije.
Makarovičeva zaradi njega odklonila nagrado
Leta 2000 je za mozaično poslikavo kapele Odrešenikove matere v Vatikanu prejel Prešernovo nagrado, ki je najvišje priznanja Republike Slovenije za dosežke na področju umetnosti. Isto leto bi morala Prešernovo nagrado skupaj z njim sprejeti tudi Svetlana Makarovič, a jo je zavrnila v znak protesta. Da Rupnik prejme nagrado je bilo za Makarovičevo škandalozno, saj naj bi jo po njeno moral Gustav Gnamuš. Svoj protest je utemeljila in dejala, da nagrajevanje Rupnika dojema kot da se slovenski javni prostor razteza tudi v papeževo stanovanje. Takrat je javno izstopila iz Cerkve. Gnamuš je Prešernovo nagrado prejel naslednje leto.
Pater Rupnik je leta 2002 od Milana Kučana, tedanjega predsednika države, prejel Častni znak svobode Republike Slovenije za prepoznavnost slovenske likovne umetnosti v svetu. Leta 2003 je za svoje umetniško delovanje v Evropi prejel mednarodno nagrado Beato Angelico za Evropo. Leta 2013 mu je podelila častni doktorat Univerza Francisco de Vitoria v Madridu in leta 2014 Teološka fakulteta v Luganu. Poleg umetniškega in teološkega dela se ves čas posveča tudi pastoralnemu delu, predvsem kot voditelj številnih tečajev in duhovnih vaj.
Svetovno (po)znan
V portugalski Fatimi, kamor se na leto zgrinja na milijone ljudi, je ustvaril ogromen zlati mozaik, prav tako je avtor poslikave na fasadi cerkve v Lurdu, ki letno pritegne okoli 10 milijonov ljudi.