poziv darovalcem

V Mariboru primanjkuje krvi, darovali tudi pripadniki Slovenske vojske

M. T. V./STA
6. 12. 2022, 14.46
Posodobljeno: 6. 12. 2022, 14.49
Deli članek:

V želji po dopolnitvi v zadnjih dveh tednih nižjih zalog krvi so se v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Maribor obrnili po pomoč tudi na pripadnike Slovenske vojske. Ti so danes darovali kri in obljubili pomoč tudi v obliki promocije krvodajalstva znotraj svojih vrst.

Pixabay
UKC Maribor poziva k darovanju krvi.

Prvi je danes daroval kri poročnik Luka Marinšek in ob tem pozval h krvodajalstvu tudi druge pripadnike Slovenske vojske. Kot je dejal, lahko s tem dejanjem pomagajo drugim ljudem. Sam je sicer že večkrat daroval kri, tudi številni drugi pripadniki vojske se po njegovih besedah redno udeležujejo krvodajalskih akcij. "Veliko število pripadnikov Slovenske vojske je rednih krvodajalcev in redno pomagamo sočloveku z darovanjem krvi. Poskušamo pa se vedno tudi v čim večjem številu odzvati na akcije, kot je današnja, da pomagamo takrat, ko pride do kakšne ali skupinske nesreče ali pa je pomanjkanje krvi kot sedaj," je povedal poročnik Jože Damiš. "Starejši se trudimo, da bi pridobili nove krvodajalce med mlajšimi pripadniki Slovenske vojske in moram reči, da nam to kar uspeva," je dodal.

Erika Kavaš iz Centra za transfuzijsko medicino UKC Maribor je potrdila, da imajo v zadnjih dveh tednih nižje zaloge krvi. Glede na to, da je bila poraba krvi v enakem obdobju lani podobna kot letos, sklepajo, da so nižje zaloge verjetno posledica slabšega odziva posameznih krvodajalcev v severovzhodni Sloveniji. Zato so se z območnim združenjem Rdečega križa odločili, da se obrnejo na Slovensko vojsko in organizirajo krvodajalsko akcijo posebej zanjo. "Z izrednimi krvodajalskimi akcijami določenih ciljnih skupin lažje koordiniramo delo, zbiranje in zaloge krvi na določenem območju," je povedala Erika Kavaš. Po njenih besedah je nujno ohraniti krvodajalstvo v Sloveniji. "Poskušamo ga promovirati, iščemo podporo, tako kratkoročno kot dolgoročno, da bomo tudi čez deset let imeli v Republiki Sloveniji prostovoljno in ne plačano krvodajalstvo," je dejala.

PAPIR_shutterstock_1418237465

Izpostavljeno

Trajnost v papirni industriji

V UKC Maribor vse ljudi, ki bi tudi želeli darovati kri, prosijo, da se za svoj termin darovanja krvi predhodno dogovorijo na telefonskih številkah centra za transfuzijsko medicino. V primeru, da po odvzemu krvi zbolijo, občutijo simptome podobne gripi ali naknadno ugotovijo, da so bili pred dajanjem krvi v stiku z okuženo osebo, pa naj to čim prej sporočijo transfuzijski ustanovi, kjer so darovali kri, so danes še sporočili iz kliničnega centra.

Krvodajalec je lahko vsaka zdrava oseba stara od 18 do 65 let, ki tehta najmanj 50 kilogramov. Ženske lahko dajo kri vsake štiri mesece, moški vsake tri mesece.

Center za transfuzijsko medicino UKC Maribor oskrbuje s krvjo klinični center ter ptujsko in murskosoboško bolnišnico. 

Zanimivosti

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja