Predsednik Mednarodne nogometne zveze (Fifa) Gianni Infantino je na novinarski konferenci v Dohi pred svetovnim prvenstvom v Katarju dejal, da bo prvenstvo v tej zalivski državi prineslo približno 700 milijonov evrov več prihodkov v blagajno njegove organizacije kot prvenstvo pred štirimi leti v Rusiji.
Infantino je pojasnil, da bodo medijske pravice višje za približno 200 milijonov, podobno vsoto več bodo prinesli sponzorski dogovori, od prodaje vstopnic pa naj bi Fifa dobila med 200 in 300 milijonov več. V nedeljo bo Fifa razkrila, kako bodo del sredstev razdelili nacionalnim nogometnim zvezam.
"Govorili so nam, da bodo zaradi prvenstva v Katarju sponzorji bežali od Fife, da bodo ljudje protestno zamenjali programe, ko bodo tekme SP, da ne bo nihče prišel v Katar, ker je prvenstvo med zimo na severni polobli. Ne vem, ali so vsi ti ljudje, ki verjamejo Fifi, Katarju in imajo radi nogomet, neumni, ali pa so se na drugi strani malce zmotili kritiki in keptiki," je dejal Infantino.
Infantino je na novinarski konferenci v Dohi pred svetovnim prvenstvom v Katarju tudi poudaril, da je možno preživeti tri ure brez piva. S tem se je odzval na odločitev katarskih organizatorjev, ki so dan prej kljub drugačnim poprejšnjim dogovorom prepovedali točenje alkohola pred stadioni. Ob je tem je dodal, da podobna pravila veljajo v Franciji, Španiji in na Škotskem.
Prvi mož svetovnega nogometa je pretežno zahodne kritike zaradi kršenja človekovih pravic v Katarju ocenil kot dvolične, obenem pa je podprl pravice delavcev migrantov, žensk in skupnost LGBTQ.
"Ne želim vam dajati lekcije o življenju, toda te kritike so v osnovi nepravične, enostranske, so le hipokrizija. Za vse, kar smo Evropejci počeli v zadnjih 3000 letih, bi se morali opravičevati naslednjih 3000 let, preden bi začeli dajati moralne lekcije drugim ljudem," je menil Infantino. "Obenem se danes počutim kot Katarec, Arabec, Afričan, počutim se kot gej, kot invalid, kot delavec migrant," je dodal.
Katarski uradni predstavniki so kritike na njihov račun, predvsem glede položaja tujih delavcev in pravic istospolnih parov ter žensk, označili kot rasistične, saj naj bi bila izrečena na podlagi dvojnih meril. Izpostavili so še velike reforme, ki so jih v zadnjih letih napravili pri pogojih za delo in varnost delavcev migrantov, ki so gradili stadione in drugo infrastrukturo za SP.