V MODI SO DRVA

Les je čisto gorivo, če z njim prav ravnamo

Renata Ucman/revija Jana
3. 12. 2022, 16.45
Posodobljeno: 3. 12. 2022, 18.52
Deli članek:

Zaradi podražitve energentov je letos izjemno veliko povpraševanje po kaminskih pečeh in štedilnikih na drva, pa tudi po drveh in peletih.

Revija Jana
Zaradi podražitve energentov je veliko povpraševanja po kaminskih pečeh in štedilnikih na drva.

Povprašali smo dva strokovnjaka, kako naj poskrbimo za čim varnejšo uporabo takih kurilnih naprav, saj mnogi z njimi nimamo izkušenj. Les je sicer ogljično nevtralen energent, a mora biti za kurjavo dobro posušen! Povsem neprimerno pa je kuriti mokra drva ali sežigati odpadke, ali kuriti v zastareli kurilni napravi s slabim izgorevanjem, saj s tem onesnažujemo zrak.

»V Sloveniji imamo dva obnovljiva energenta, les in sončno energijo. Pri nas je bil več stoletij les edina kurjava, kar je razumljivo, saj 60 odstotkov površine Slovenije prekrivajo gozdovi. Prednost lesa je torej, da ga ni treba uvažati in da imamo po slovenskih domovih še veliko orodja za obdelavo lesa. Pri ogrevanju smo zdaj razvajeni z gumbom za vklop toplotne črpalke ali plinske peči, vendar lahko hitro preidemo na ogrevanje domov z lesom,« pojasnjuje Bojan Žnidaršič, neodvisni energetski svetovalec iz Centra za uravnotežen razvoj Vitra Cerknica.

Les je obnovljiv vir

»Les je pri nas obnovljiv vir. V slovenskih gozdovih priraste letno okoli osem milijonov kubičnih metrov lesa. To pomeni, da za vsakega prebivalca Slovenije v vsakem letu zraste okoli štiri kubične metre lesa. Poseka se ga približno dva do tri kubične metre na prebivalca. Pri porabi lesa se vedno daje prednost izdelkom višje dodane vrednosti, kot je na primer pohištvo, zato je bila Slovenija nekoč bogata s pohištveno industrijo, zdaj pa je v porastu uporaba lesa za gradnjo stavb. Torej en do dva kubika novega priraslega lesa na prebivalca vsako leto ostane v gozdu in bogati naše gozdove.«

Čistimo gozdove – za kurjavo

Skrb za okolje vključuje tudi skrb za gozdove. »Za ohranitev zdravih gozdov je nujno potrebno, da se jih čisti. Nega in čiščenje gozdov sta izredno pomembna zato, da gozd ostane vitalen in se omogoči rast mladim drevesom. Zelo pomembno je, da se čistijo tudi rodovitne kmetijske površine, ki se pri nas marsikje zaraščajo z gozdom. Pri takih čiščenjih gozdov, da nam lesna masa ne propade, lahko izdelamo lesne sekance, ki se tudi uporabljajo za ogrevanje domov.«

Koliko se s kurjenjem lesa onesnažuje zrak? »Les je ogljično nevtralen energent, če govorimo o ogljikovem dioksidu. Ko kurimo les, gre v zrak enaka količina ogljikovega dioksida, kot ko ta les trohni, torej se pri izgorevanju lesa ne ustvarja dodaten ogljikov dioksid. Vendar je vsekakor problematično, če les kurimo v zastareli kurilni napravi s slabim izgorevanjem. Za to pa je vedno kriv človek. Ta je tisti, ki daje v kotel slaba, torej mokra drva ali v peči kuri druge, povsem neprimerne materiale. Torej je treba za kurjenje uporabiti izključno suh les, da čim manj onesnažujemo zrak v svoji okolici.«

Najboljši so suhi listavci

Kakšen les je primeren za kurjenje v domači peči na drva? »Za kurjenje je primeren vsak suh les. Pomembno pa je, da je les dovolj suh, torej da ima največ 20 odstotkov vlage. Vendar pa je trd les listavcev boljši energent. Torej, preprosto povedano to pomeni, da moramo za isto ogrevanje v kaminsko peč naložiti več lesa iglavcev, kot so smreka, bor in jelka, kot pa listavcev. Bukova, hrastova in brezova drva so zato med najboljšimi drvmi. Primerne so štiri suhe oblike lesa: polena, žaganje, peleti in lesni sekanci. Drva se v peč še vedno ročno nalagajo, vendar se je v sodobnih kurilnih napravah izboljšala kakovost izgorevanja do 92 odstotkov.«

Izmerite vlago!

Torej je že pri nakupu drv dobro preveriti, ali so primerno suha za kurjenje v peči. »Suh les pomeni, da je bil dve leti sušen, preden gre v kotel. Če torej nekdo prodaja les, ki so ga sušili 12 mesecev, lahko tudi sami z merilcem izmerimo, koliko vlage vsebujejo drva oziroma ali so dovolj suha. Moker les za kurjenje ni primeren, saj ima manj potencialne energije, uporabiti ga moramo več in tudi težje gori. Moker les se mora najprej posušiti, da začne goreti. Popolnoma neprimerno je v domači peči kuriti tudi pohištvo, saj je bil tak les lakiran.«

Novejše peči imajo boljši izkoristek

Kako izbrati primerno peč na drva? »Če želimo biti ekološki, je treba imeti čim novejšo kaminsko peč, saj imajo boljši izkoristek in boljše izgorevanje. Stare naprave je treba nadomestiti z novejšimi, če je le mogoče. Vedeti moramo, ali se bomo ogrevali le občasno ali vsak dan, preveriti je treba, kakšne so toplotne izgube v stavbi oziroma kakšna sta fasada in toplotni ovoj, pa tudi dimnikar mora preveriti stanje dimnikov. Seveda moramo peč in dimnike redno čistiti,« pravi Bojan Žnidaršič.

Estrada

Zanimivosti

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu