Od 10.000 - 60.000 evrov

Do odškodnine, zaradi zapletov pri cepljenju proti covidu-19, hitreje

P.K../Ž.K./STA
15. 11. 2022, 18.49
Posodobljeno: 15. 11. 2022, 18.54
Deli članek:

Vlagatelji zahtevka za odškodnino zaradi zapletov pri cepljenju ali zdravljenju covida-19 bodo odgovore na svoje zahtevke prejeli najkasneje v začetku prihodnjega leta. V začetku novembra je namreč začela veljati sprememba interventnega zakona, po kateri obravnava vlog teče po novem, hitrejšem postopku, so danes sporočili z ministrstva za zdravje.

Profimedia
Fotografija je simbolična

Na ministrstvu so spomnili, da sta bila pravica do odškodnine in postopek za uveljavljanje pravice predpisana z interventnim zakona o dodatnih ukrepih za preprečevanje širjenja, omilitev, obvladovanje, okrevanje in odpravo posledic covida-19, ki je začel veljati 30. decembra 2021.

Skladno s tem so osebe, ki so bile cepljene s cepivom proti covidu-19, ali zdravljene z zdravilom za zdravljenje covida-19, oziroma družinski člani, v primeru smrti cepljenih ali zdravljenih oseb, na ministrstvo za zdravje od januarja letos lahko vložile vlogo za priznanje pravice do odškodnine za škodo na zdravju ali zaradi smrti.

V začetku novembra pa je začela veljati sprememba interventnega zakona, ki administrativno poenostavlja postopek za vlagatelje zahtevka in obravnavo vlog. "Ministrstvo za zdravje je že začelo izvajati aktivnosti v skladu s spremembo interventnega zakona. Vlagatelji bodo odgovore prejeli najkasneje v začetku naslednjega leta," so še sporočili z ministrstva.

So pa odškodnine sledeče: oseba, ki je zaradi cepiva utrpela škoda na zdravju, ki se kaže v resnem in trajnem zmanjšanju življenjskih funkcij, prejme enkraten znesek v višini 60.000 eurov. Zakonec oziroma partner, ki je živel v zunajzakonski skupnosti z osebo, ki je zaradi cepiva preminila, ali, če gre za mladoletno osebo, njeni starši, imajo pravico do odškodnine v višini 10.000 eurov. Otroci preminulega do 18. leta starosti pa imajo pravico do odškodnine v enkratnem skupnem znesku v višini 20.000 eurov. Denarno odškodnino upravičencu izplačajo v 30 dneh po pravnomočnosti odločbe in je oproščena plačila dohodnine. Sredstva za odškodnine črpajo iz sredstev državnega proračuna.

Koliko je vlog

Marca je ministrstvo za zdravje sporočilo, da obravnava približno 20 zahtevkov za uveljavljanje odškodnine zaradi domnevno resnih neželenih stranskih učinkov po cepljenju, maja pa, da jih imajo skupno 34, konec spetembra pa so za naš medij povedali, da je bilo do takrat skupno število zahtevkov 75. Vloge so še vedno obravnavali"in ni bilo izplačane še nobene odškodnine,"so povedali.

Seznam prijavljenih neželenih učinkov po cepljenju zbirajo v elektronskem registru cepljenih oseb in neželenih učinkov po cepljenju (eRCO), ki ga upravlja Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ). Osebe, pri katerih NIJZ presodi, da gre za domnevno resen neželeni učinek po cepljenju, so o tem obveščene in imajo možnost podati vlogo za pridobitev pravice do odškodnine.