Izvoljenci ljudstva za svoje delo na mesec prejemajo do 5700 evrov bruto. Plača poslancev je med drugim odvisna od delovne dobe in funkcij, ki jih ob poslanski še opravljajo v parlamentarnih delovnih telesih in odborih. Davkoplačevalci smo lani za plače poslancev namenili nekaj manj kot 4,8 milijona evrov oziroma 400.000 evrov mesečno.
Njihove prisotnosti na delovnem mestu ne preverja nihče oziroma je preverjanje mogoče le, ko se ob plenarnem zasedanju državnega zbora preverja sklepčnost. Če je državni zbor nesklepčen, kar pomeni, da je navzočih manj kot polovica poslancev (to se sicer zgodi izjemno redko), poslancem, ki niso opravičili izostanka, za tisti dan ne pripada plača.
Z uporabo spletne aplikacije Parlameter smo preverili prisotnost poslancev na glasovanjih v zadnjih treh mandatih. Na glasovanjih v aktualnem mandatu državnega zbora so v povprečju najpogosteje navzoči poslanci Gibanja Svoboda in Socialnih demokratov (95 odstotkov), sledi Levica (95 odstotkov). Poslancev opozicijske SDS je v povprečju na glasovanju 73 odstotkov, poslancev Nove Slovenije pa 72 odstotkov, razkriva spletna aplikacija Parlameter.
V prejšnjem mandatu, ko je bila vladna koalicija večino časa sestavljena iz strank SDS, NSi in Konkretno (prej SMC), pa je bilo takole: Konkretno (prej SMC) 95 odstotkov, SD 95 odstotkov in LMŠ 93 odstotkov. Čeprav je bila SDS večino časa glavna koalicijska stranka, so bili njeni poslanci v povprečju na glasovanjih navzoči le 73 odstotkov, poslanci NSi pa 72 odstotkov, je še razvidno iz Parlametra.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Za konec pa v premislek: koliko časa bi bili kot navaden državljan zaposleni v podjetju, če bi delo opravljali 27-odstotno? Toliko namreč znaša navzočnost poslanke SDS Anje Bah Žibert na glasovanjih v tem mandatu. Verjetno vaša prihodnost v podjetju v tem primeru ne bi bila prav svetla. Še več, navadni državljani moramo včasih dajati od sebe tudi 120 odstotkov, če ne želimo trepetati pred odhodom na zavod za zaposlovanje.
Iz stranke SDS smo po objavi članka prejeli obvestilo, da je Anja Bah Žibert od začetka septembra zaradi težjega poteka bolezni in operacije v bolniškem staležu.
V nadaljevanju predstavljamo podatke o največkrat in najmanjkrat navzočih poslancih in celotnih poslanskih skupinah v zadnjih treh mandatih.