Cene bencina in dizla na servisih zunaj avtocest se izračunavajo na podlagi metodologije, ki temelji na gibanju cen naftnih derivatov na svetovnem trgu in gibanju tečaja ameriški dolar-evro. Modelske cene se izračunavajo na podlagi 14-dnevnih povprečij cen mineralnih naftnih derivatov. Marže trgovcev so v skladu z vladno uredbo o oblikovanju cen naftnih derivatov izven območja avtocest in hitrih cest omejene in lahko znašajo največ 0,0983 evra za liter dizelskega goriva in 0,0994 evra za liter 95-oktanskega bencina ter za kurilno olje največ 0,08 evra za liter.
"Če ne bi regulirali cen dizla in hkrati potrošnike oprostili plačila okoljskih dajatev, bi po naših ocenah, kjer smo upoštevali vse v preteklosti veljavne davke in prispevke, za liter dizla bilo potrebno odšteti okoli 1,875 evra na liter," so zapisali na gospodarskem ministrstvu. Pri 50 litrih bi plačali 93,75 evra, kar pomeni, da pri 50-litrskem tanku pri točenju dizla potrošnik prihrani 7,85 evra, so še navedli.
Če ne bi regulirali cen bencina, pa bi potrošnik za 50 litrov plačal 79,40 evra, kar pomeni, da pri 50-litrskem tanku pri točenju bencina po izračunih ministrstva potrošnik privarčuje 5,30 evra.
Za liter kurilnega olja bo v novem 14-dnevnem obdobju treba plačati 1,401 evra na liter. Pri naročeni količini 1000 litrov kurilnega olja bo potrošnik tako plačal 1401 evrov (brez prevoza), s čimer po izračunu ministrstva privarčuje 97 evrov.
Cene pogonskih goriv na bencinskih servisih ob avtocestah in hitrih cestah medtem trgovci določajo sami.