V desetletju svojega predsedovanja je slovenski predsednik države Borut Pahor postal »kralj« Instagrama. Nekatere je s svojimi objavami na družbenih omrežjih navduševal, drugi pa so bili prepričani, da s svojim »sproščenim« vedenjem sramoti predsedniško funkcijo.
Predstavljamo glavne Pahorjeve »dosežke«, katerih povzetek bi lahko najbolj opisali z njegovimi besedami, ko je leta 2020 med epidemijo kršil zapovedana pravila socialnega distanciranja: »Morali bi biti za zgled, pa to nismo bili.«
Šokiral Slovake ob prihodu na vrh v Bratislavo
Predsednik Slovenije se je leta 2013 v Bratislavi udeležil vrha predsednikov srednjeevropskih držav na temo gospodarska kriza in iskanja rešitve za izhod iz nje. Pahor je v slovaško prestolnico prispel v obrabljenih oblačilih za prosti čas, zaradi česar ga je slovaški časopis Pluska označil za »šupák«, kar v slovaščini pomeni neurejen.
»Tekaški copati, obrabljene kavbojke in karirasta srajca. Slovenski predsednik je ob prihodu na enega največjih protokolarnih dogodkov izbral ne preveč posrečeno izbiro oblačil,« so leta 2013 zapisali v omenjenem časopisu. Da je storil veliko napako, je za Plusk potrdila tudi slovaška strokovnjakinja za protokol Maria Holubova.
Po njenih besedah bi se moral Pahor zavedati, da je spodobnost povezana tudi s primerno obleko ob povabilu na službeni ali družabni dogodek. »Tako pokažemo spoštovanje in izkažemo čast tistemu, ki nas je povabil. Moram priznati, da je iz njegove geste razbrati posmeh,« je Pahorjev prihod komentirala Holubova in dodala: »Vesela sem, da ni naš predsednik.«
V časopisu so sicer poudarili, da se je Pahor na večernem sprejemu preobrazil v popolnoma uglajenega gospoda, kot se za funkcijo predsednika države spodobi.
»Dejmo, dejmo! Ajde, miška mala, to mi deli!«
Zagotovo največji spodrsljaj, vsaj kar zadeva domačo javnost, si je Pahor privoščil spomladi 2015, ko je bil povabljen na maturantsko parado v središču slovenske prestolnice. Ob spodbujanju mladih plesalk in plesalcev, ki so zavzeli Gosposvetsko cesto, je Pahorja zaneslo čez mejo sprejemljivega vedenja za državnika. Predsednik Pahor je zbranim najstnicam ob prisotnosti svoje vedno resne partnerice Tanje Pečar vzkliknil: »Dejmo, dejmo! Ajde, miška mala, to mi deli!«
Po nekajdnevnem pogromu javnosti se je Pahor vendarle opravičil za izrečene besede na maturantski paradi. »Kljub prešernemu vzdušju jih je bilo mogoče razumeti kot nespoštljive, zato se zanje iskreno opravičujem,« je zapisal v izjavi šest dni pozneje. Za izrečene besede je sicer okrivil svojo odprtost in temperament, ob tem pa je obljubil, da se bo potrudil biti boljši.
»Morali bi biti za zgled, pa to nismo bili«
Odhajajočemu predsedniku države je treba poleg sproščenosti priznati tudi, da se je v nasprotju z večino politikov in državnikov sposoben opravičiti za svoja dejanja in besede. Tega ni storil le enkrat.
Medtem ko so se morali prebivalci Slovenije aprila 2020 držati strogih pravil socialnega distanciranja in niso smeli zapuščati svojih občin, otroci pa se so šolali na daljavo, se je Pahor v družbi takratnega notranjega ministra Aleša Hojsa in obrambnega ministra ob slovenski južni meji sprehajal brez upoštevanja pravil socialnega distanciranja.
Izpostavljeno
Trajnost v papirni industriji
Po novem pogromu javnosti se je Pahor v primerjavi z maturantsko parado, ko je za opravičilo potreboval šest dni, javnosti opravičil že naslednji dan. »Razumem in sprejemam kritike na račun mojega obnašanja in obnašanja mojih spremljevalcev včeraj ob obisku pripadnikov Slovenske vojske in policije v Črnomlju. Na neki način bi morali veljati za zgled, to včeraj nismo bili. Sprejmite, prosim, iskren izraz mojega obžalovanja in opravičila. Občudujem ljudi, ki z zares discipliniranim obnašanjem pripomorejo in pripomorete, da se Slovenija tako uspešno sooča s to zdravstveno krizo,« je takrat dejal Pahor.
Boruting
Vrnimo se v čas prvega mandata. Leto in pol po maturantski paradi je predsednik Slovenije znova poskrbel, da se je o njem govorilo in zbijalo šale.
V pogovoru za revijo Ona plus je decembra 2016 razkril, da si želi piti alkohol in kaditi, vendar se temu odreka iz precej nenavadnih razlogov. »Čeprav si in kaditi in piti želim, da ne bo pomote! Ko sem to počel, je bilo zelo prijetno. Vendar zdaj ne zavračam alkohola, ker bi bil nezdrav ali nevaren. Temveč zato, ker kalorije redijo. In zdaj ne kadim zato, ker je nezdravo, temveč zaradi okusa po tobaku, ki lahko moti pri lubčkanju.«
Nekaj dni pozneje pa je Pahor ob obisku Egipta postal prava internetna senzacija zaradi fotografije, ki jo je objavil na Instagramu. Na njej je z otožnim izrazom slonel ob ograji razkošnega stopnišča ene izmed egiptovskih palač, ob tem pa zapisal: »Domotožje v Kairu.« Posnetek je požel več kot 1300 všečkov na družbenem omrežju, a vsi nad njegovim poziranjem niso bili navdušeni. Nekateri so se ob njegovi fotografiji pošteno nasmejali, drugi pa so se spraševali, ali je s slovenskim predsednikom vse v redu.
Z objavo je Pahor začel »trend«, kako izraziti domotožje. Na družbenem omrežju Facebook se je kmalu zatem pojavila stran @onlyborutingisreal, ki ima danes že 2700 sledilcev. Spletna stran na Facebooku je začela objavljati fotografije ljudi, ki se v enaki pozi naslanjajo ob različne ograje in predmete. Trend pa so poimenovali boruting.
Pahorjev »sloves« pljusknil tudi onkraj oceana
Sloves predsednika Pahorja kot kralja Instagrama je v času njegovega predsedovanja pljusknil ne le prek meja domovine, temveč tudi na druge celine.
Brazilci veljajo za pravo velesilo na področju internetnega trolanja (provociranja, zasmehovanja). Brazilski ustvarjalec bloga Não Intendo je spomladi 2017 svoje sledilce izzval, da slovenskega predsednika s pomočjo fotomontaže umestijo v različne motive, najboljše izdelke pa je objavljal na blogu.
Fotomontaže, ki smo si jih lahko ogledali, so Pahorja med drugim umestile na oder z legendarno rokersko skupino AC/DC, na trato Bele hiše, kjer je igral golf s hokejsko palico z ameriškim predsednikom Barackom Obamo, na podivjanega bika na ameriškem rodeu in na tekmo krlinga na olimpijskih igrah.