Višje cene storitev in hkrati več dela za podjetnike

Iskanje mojstra misija nemogoče

Dženana Kmetec
16. 9. 2022, 05.38
Deli članek:

Električarji, vodovodarji, suhomontažerji, zidarji, mizarji in številni drugi obrtniki imajo v zadnjem obdobju polne roke dela. Tisti, ki gradijo ali obnavljajo, morajo pogosto namesto ceni (včasih tudi kakovosti) dati prednost razpoložljivosti mojstra. Nekoč so lahko obrtnika izbirali, danes pogosto posel dajo tistemu, ki ima čas. »Toliko dela za nas dejansko ni bilo še nikoli, ogromno strank smo morali celo odkloniti, ker ne zmoremo več,« je dejal eden izmed naših sogovornikov.

Črtomir Goznik
Nekateri mrzlično iščejo mojstre, drugi špekulirajo in raje čakajo, saj upajo, da se bo stanje stabiliziralo in umirilo.
Obseg proizvodnje stalno raste
Po podatkih Statističnega urada RS obseg proizvodnje letos ves čas narašča, najbolj prav na račun gradbeništva in storitvenih dejavnosti. Vrednost v juniju opravljenih gradbenih del je bila v primerjavi s prvim polletjem lani višja za kar 23 odstotkov, v veliki meri na račun del na stavbah in inženirskih objektih, nižja pa na področju specializiranih gradbenih del. Tudi pri storitvah zaznavajo rast vrednosti opravljenih del, v prvi polovici tega leta je ta za kar petino višja kot v enakem obdobju lani.

Gradbeništvo in storitvene dejavnosti so v razcvetu, kadra, ki bi vse oddelal, pa je bistveno premalo. Velik vzrok so tudi migracije, ogromno (dobrih) delavcev dela v tujini, večina v Avstriji.

Špekulacije, bojazen, da bodo cene dodatno podivjale, da ne bodo pravočasno našli mojstra, in vlaganje denarja v nepremičnine, ker naj bi »izgubljal« vrednost, so le nekateri izmed razlogov, da proizvodnja zadnje leto cveti. Domala vsi, ki ponujajo storitve (predvsem na področju gradbeništva), imajo polne roke dela. Podjetniki lahko praktično izbirajo, katero delo bodo prevzeli in katerega ne. Najbolj zahtevno je iskanje izvajalca za manjše projekte, saj imajo ti toliko dela, da se raje osredotočajo na velike, bolj donosne investicije.

Delali bi še več, če bi le lahko ...

V Območni obrtno-podjetniški zbornici (OOZ) Ptuj ugotavljajo, da se številni njihovi člani srečujejo s pomanjkanjem kadra, in to na skorajda vseh področjih. Dejstvo, da je premalo delovne sile in da obstoječi kader ne more izpolniti vseh želja in potreb strank, je realnost. »Letos so se težave le stopnjevale. Le redki nimajo kadrovskih težav. Obrtniki bi z veseljem prevzeli še več dela, a preprosto ni dovolj zaposlenih. Veliko jih je šlo v tujino. Do zdaj smo pomanjkanje uspešno reševali z delavci iz nekdanjih držav Jugoslavije, a tudi ta delovna sila zadnje čase pogosto odhaja drugam. Ko si uredijo vizume pri nas in so v Evropski uniji, odidejo. To so zadeve, ki jih bo treba urediti,« ugotavlja Hugo Carli, predsednik OOZ Ptuj.

Cene naraščajo, povpraševanja pa (za zdaj) ni manj

stroski, nasveti, finance, zavarovanje, generali, nalozbe

Zanimivosti

Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem

Cene v gradbeništvu in storitvenih dejavnostih naraščajo, obrtniki pravijo, da tudi zato, ker je (zaradi pomanjkanja) kader treba plačati več kot pred časom. Da delavci torej sploh ostanejo pri nas. Tudi energetska kriza ima izjemno pomemben vpliv na oblikovanje cene. Številne podjetnike je kljub temu, da imajo za zdaj še veliko dela, strah. Kmalu bi se lahko znašli v težavah. Najbolj podražitev energentov občutijo veliki odjemalci. »Na tem področju bo zadeve morala urejati tudi država, s kapico, sicer res obstaja grožnja, da bodo nekateri morali zapreti podjetja. Materialni stroški bodo preprosto previsoki,« meni Carli.

Črtomir Goznik
Po podatkih SURS-a je bila vrednost gradbenih del v prvi polovici letošnjega leta za 23 % višja kot v enakem obodbju lani.

Balon bo prej ali slej počil

Na eni strani so torej obrtniki, ki trenutno beležijo veliko povpraševanje, a se srečujejo s kadrovskimi težavami in dejstvom, da materialni stroški naraščajo. Posledično se dražijo tudi cene njihovih storitev. Na drugi strni je veliko strank, ki so za zdaj še pripravljene plačati več, a mnogi menijo, da bo tudi ta balon kmalu počil. »Ljudje se bojijo, da denar izgublja vrednost. Tisti, ki ga imajo, zato raje vlagajo v nepremičnine, obnovo in podobno. Za sabo potegnejo še druge,« razloge za velik obseg povpraševanja opisuje predsednik OOZ Ptuj. Kako dolgo bo tako – tudi glede na dejstvo, da ves čas naraščajo cene materiala, pa ne zna napovedati nihče.

Zanimivosti

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja

LEČA
Leča

Stročnica, ki bogati jedilnike in odpravlja slabokrvnost