Svetovno prvenstvo v odbojki

Tresle se bodo Stožice, Slovenci ciljajo na sam vrh, tudi sistem tekmovanja jim je naklonjen

S.R.
26. 8. 2022, 05.55
Posodobljeno: 26. 8. 2022, 09.14
Deli članek:

Slovenska izbrana vrsta glede na stavnice sicer ne spada v najožji krog favoritov, a to je odbojka, Slovenci pa so v preteklosti že pokazali, da lahko sežejo tudi najvišje.

Bobo
Slovenski odbojkarji bodo do četrtfinala, vključno s četrtfinalom, če se tja uvrstijo, nastopali na domačih tleh.

»Šport, šah in odbojka so bile besede, ki so pred leti zdrsnile z enega bolj ciničnih jezikov. Izrekla jih je oseba, ki je imela oči in srce predvsem za nogomet in košarko, nikakor pa za šport, pri katerem obe ekipi na terenu loči mreža in udarci izpod pasu niso norma. Od takrat je minilo že desetletje, zamenjale so se generacije, slovenska odbojkarska reprezentanca pa se je v tem obdobju zavihtela na sam vrh svetovne odbojke. V naslednjih dneh oziroma dobrih dveh tednih bo bržkone tudi zgoraj omenjeni burkač prikovan pred televizijski ekran. Danes se namreč začenja težko pričakovano svetovno prvenstvo v odbojki, ki ga skupaj gostita Poljska in Slovenija. Nas seveda zanima predvsem dogajanje v ljubljanskih Stožicah, kjer se bodo igrale tekme vse do četrtfinala in kjer bo nastopala tudi naša reprezentanca. Sam epilog prvenstva se bo nato s polfinalom in finalom odvil v poljskih Katovicah. Če bo pogosto opevana »fortuna« naklonjena in če bodo Slovenci formo s pripravljalnih tekem, pravzaprav formo z zadnjih let, uspeli prenesti tudi na to prvenstvo, utegnejo tam končati tudi naši odbojkarji.

Kot je znano, bo Slovenija v skupini B v Areni Stožice gostila Kamerun, s katerim danes začenja svoj prvi dvoboj, Francijo in Nemčijo. Na svetovnem prvenstvu se sicer za odličja bori 24 reprezentanc, razdeljenih v šest tekmovalnih skupin, pri čemer bomo lahko v Ljubljani spremljali tekme kar štirih skupin. V izločilne boje, torej v osmino finala, se bosta uvrstili najboljši dve ekipi iz vsake skupine in štiri najboljše tretjeuvrščene ekipe.

Bobo
Slovenska reprezentanca cilja na sam vrh.

Koroška hrbtenica

Bobo
Selektor slovenske izbrane vrste je na začetku avgusta postal Romun Gheorghe Cretu.

Slovenska odbojkarska reprezentanca je pripravljalne tekme odigrala pod taktirko novega selektorja. Na začetku avgusta je namreč Avstralca Marka Lebedewa, ki mu s slovensko izbrano vrsto v letošnji ligi narodov ni uspela uvrstitev na zaključni turnir, na tem položaju zamenjal Romun Gheorghe Cretu. V treh pripravljalnih tekmah, ki so jih v zadnjem tednu odigrali v mariborski dvorani Tabor in ljubljanskih Stožicah, so pometli z nasprotniki in tako še povečali apetite slovenskih navijačev. Najprej so z rezultatom 3:0 zanesljivo ugnali reprezentanco Egipta, nato so z rezultatom 3:1 odpravili Turčijo, za konec pa so s 3:0 premagali še Iran.
Hrbtenico reprezentance še vedno tvorita izjemna koroška sprejemalca kapetan Tine Urnaut in Klemen Čebulj, ki pa imata na svojem položaju močno podporo v mladem fenomenu in točkovno najboljšemu igralcu minule sezone italijanskega prvenstva Roku Možiču, sinu legendarnega mariborskega odbojkarja Petra Možiča. Slovensko ekipo krasita tudi razmeroma enakovredna, a po igri hkrati zelo raznolika podajalca Dejan Vinčić in Gregor Ropret. Za čvrsto igro na mreži bosta skrbela prekaljena Alen Pajenk in Jan Kozamernik. Na mestu korektorja lahko Cretu ob bombarderju Tončku Šternu vedno računa tudi na zimzelenega Mitjo Gasparinija, za stabilnost in borbenost v polju pa bo na mestu prostega igralca, kot je to v zadnjih letih že v navadi, skrbel Jani Kovačič. Ne gre seveda pozabiti tudi na Žigo Šterna, Saša Štalekarja, Danijela Konciljo in Jana Klobučarja.

Bobo
Dvorana Stožice je bila polna že na pripravljalnih tekmah.

Do kod lahko sežejo?

Slovenijo v skupinskem delu čakajo težki dvoboji. Mišice bo treba napeti predvsem proti eni od favoritk Franciji, ki se je za naše že v preteklosti na nekaterih najpomemnejših tekmah izkazala za pretrd oreh, a hkrati oreh, ki ga je Slovencem v zadnjih letih že uspelo streti. Težavna bosta seveda tudi dvoboja z Nemčijo in Kamerunom, a je slovenskim odbojkarjem pisan na kožo sam sistem tekmovanja. Kot ena od obeh gostiteljic bo namreč v izločilne boje, v kolikor se vanje uvrsti, v vsakem primeru vstopila kot prva oziroma druga nosilka, kar pomeni, da naše odbojkarje v osmini finala čaka tekmec, ki je lažji vsaj na papirju, saj se bodo pomerili z eno od ekip, ki se bodo med najboljših 16 uvrstile skozi zadnja vrata. Prvi cilj Slovencev tako ostaja uvrstitev v osmino finala, a so njihovi apetiti seveda precej večji. Selektor Cretu je denimo ob svoji predstavitvi na začetku avgusta nič kaj skromno izrazil celo željo po naslovu svetovnega prvaka. »Vsako tekmovanje začneš z določenimi sanjami. Vsi v tej dvorani sanjajo o tistem največjem,« je dejal.

Bobo
Eno od prizorišč svetovnega prvenstva bo dvorana Stožice.

Najvišje kotira Poljska

Slovenski odbojkarji na svetovni lestvici trenutno zasedajo deseto mesto, na katerega so z osmega zdrsnili po letošnji ligi narodov. Na tej lestvici vrh krojijo Poljska, Francija, Rusija in Brazilija. Kar zadeva evropsko lestvico, so Slovenci šesti, mesto za Srbijo. Tudi na tej lestvici je na vrhu Poljska, sledijo Italija, Francija in Rusija. Slovenska izbrana vrsta, ki je na zadnjem svetovnem prvenstvu leta 2018 osvojila 12. mesto, je precej večje uspehe beležila na evropskih prvenstvih. S kar treh od zadnjih štirih evropskih prvenstev so se namreč domov vrnili s srebrom. Športne stavnice Slovenijo sicer uvrščajo nekje na sedmo mesto. Glede na kvote slovenske Športne loterije, če bi želeli staviti na končnega zmagovalca, je prvi favorit Poljska, ki ji sledijo Francija, Brazilija, ZDA, Italija, Srbija in Slovenija. Slovenijo je na sedmo mesto postavila tudi ena največjih stavnic na svetu Bet365, pri kateri kot glavnega favorita prav tako vidijo Poljsko, ki ji po verjetnosti končne zmage sledita Francija in ZDA. A špekulacije prepustimo špekulantom, slovenski odbojkarji se bodo za najvišja mesta borili na parketu, ne na spletu.

OZS
Sistem tekmovanja na letošnjem svetovnem prvenstvu v odbojki.

Skupine (prvenstvo poteka v Ljubljani in poljskih Katovicah)

Skupina A (Katovice)
Srbija
Tunizija
Portoriko
Ukrajina

Skupina B (Ljubljana)
Brazilija
Kuba
Japonska
Katar

Skupina C (Katovice)
ZDA
Mehika
Poljska
Bolgarija

Skupina D (Ljubljana)
Francija
Slovenija
Nemčija
Kamerun

Skupina E (Ljubljana)
Turčija
Kitajska
Italija
Kanada

Skupina F (Ljubljana)
Nizozemska
Egipt
Argentina
Iran