Vsak prvi šolski dan je nov začetek. Ne samo za prvošolce, ki prvič prestopijo prag hrama učenosti, temveč tudi za vse ostale šolarje in dijake ter tiste, ki sooblikujejo dogajanje na šolskih poteh. Prav je, da o tem razmišljamo že nekaj časa pred 1. septembrom. Začetka šole se otroci po navadi veselijo tudi zaradi novih zvezkov, knjig, šolske torbe, nalivnika, barvic in novih flomastrov. Še posebej so prijetno vznemirjeni prvošolčki. Kaj pa njihovi starši? Preverili smo, koliko v povprečju stanejo šolske potrebščine za prvošolca v letošnjem letu in kakšen finančni zalogaj predstavljajo potrebščine, delovni zvezki in učbeniki.
Tudi šolske potrebščine so se podražile
Vsaka šola pred začetkom šolskega leta objavi sezname učbenikov, delovnih zvezkov in ostalih šolskih potrebščin za prihajajoče šolsko leto. Pri teh seznamih so določena odstopanja od šole do šole, pravijo v Mladinski knjigi, kjer smo preverili cene potrebščin, ki so se tako kot ostale življenjske potrebščine podražile, tudi zaradi povišanja cen papirja in transportnih stroškov. Na podlagi izkušenj je povprečni strošek več kot 100 evrov, največjega predstavlja nakup šolske torbe. Za vzorčni primer smo dodali še seznam konkretnih stroškov in račun za prvošolko.
Mama bodoče prvošolke Ule je povedala, da je za osnovne potrebščine (vse je kupila v Mladinski knjigi) odštela 63 evrov, torba je stala 80 evrov, copati 22, kar skupaj nanese 165 evrov. »V nakup šolskih potrebščin sem se odpravila skupaj s hčerjo, ki gre v prvi razred, in vsekakor je bila to nova dogodivščina ... Tako zame kot zanjo. Sama sem bila presenečena tako nad cenovnimi razponi izdelkov kot tudi nad ogromno izbiro. Večino potrebščin, navedenih na seznamu, sva kupili na enem mestu in zanje odšteli nekaj več kot 60 evrov (seveda brez copat in šolske torbe). Nakup prve šolske torbe pa je bil svojevrsten podvig, upoštevajoč hčerino željo, ceno in kakovost.«
Višji razredi, višji stroški
Kot rečeno, so za prvo triletje delovni zvezki brezplačni in jih otrok prejme na prvi šolski dan v šoli, medtem ko si učbenike lahko brezplačno izposojajo v šolskem skladu. Izposoja učbenikov je mogoča za vseh devet let, kolikor načeloma traja obiskovanje osnovne šole, zato pa morajo starši za 4. in vse nadaljnje razrede sami kupiti delovne zvezke, seveda pa je tudi ostalih potrebščin, kot so zvezki in pisala, bistveno več, saj učenci obiskujejo več predmetov. Tako je cena za delovne zvezke za 4. razred 47 evrov, cena učbenikov, če bi jih kupili sami, pa 60 evrov. Cena z višjimi razredi vedno bolj raste: najbolj boste odprli denarnico za 8. razred, saj za osmošolca učbeniki, če bi želeli nove in ne rabljenih, stanejo 167,15 evra, obvezni delovni zvezki 154,90 evra, potem pa so tukaj še delovni zvezki za izbirne predmete (nemščina, francoščina in obdelava gradiv – umetne snovi), ki skupaj znašajo 51,40 evra. Vse skupaj torej kar 373,45 evra. V 9. razredu bi za učbenike odšteli 143,05 evra, če si jih ne bi izposodili, za obvezne delovne zvezke bi odšteli 109 evrov in za delovne zvezke za izbirne predmete, enako kot v 8. razredu, 51 evrov, skupaj torej 303, 05 evra. Upoštevali smo seznam gradiv, ki ga zahteva Osnovna šola Bežigrad v Ljubljani, ob učbenikih in delovnih zvezkih pa je seveda treba upoštevati še ostale potrebščine, kot so zvezki – v 8. razredu naj bi jih kupili 13, ter pisala, šestilo, zemljevide in periodni sistem elementov ter ostalo, kar zahteva posamezna šola.