Slovenija že ima zakon o začasni zaščiti razseljenih oseb iz leta 2005, za njegovo aktivacijo pa mora vlada sprejeti poseben sklep. "Na ministrstvu za notranje zadeve zaključujemo pripravo vladnega gradiva, na podlagi katerega bo tudi v Sloveniji aktiviran zakon o začasni zaščiti razseljenih oseb," je poudaril notranji minister Aleš Hojs. Ob tem je izrazil upanje, da bo zakon aktiviran kar najhitreje, najkasneje do petka.
Za begunce iz Ukrajine postopki zaščite poslej tekli hitreje, prav tako beguncem ob prihodu v Slovenijo ne bo treba zaprositi za mednarodno zaščito. Mehanizem začasne zaščite bo na voljo tistim, ki so v Ukrajini bivali 24. februarja 2022, torej tako državljanom Ukrajine kot državljanom drugih držav, ki so imeli na ta dan v Ukrajini status mednarodne zaščite ali dovoljenje za bivanje in se ne morejo vrniti v izvorno državo.
V zbirnem centru v Logatcu je po navedbah direktorice urada vlade za oskrbo in integracijo migrantov Katarine Štrukelj trenutno 135 ukrajinskih beguncev. Med njimi je 79 otrok, tudi skupina mladih nogometašev s trenerjem, preostale so ženske.
Večina ljudi pa biva na zasebnih naslovih svojih sorodnikov in prijateljev z urejenim statusom v Sloveniji, je zapisala policija. Kot je ob robu terenskega vladnega obiska dejal minister za obrambo Matej Tonin pa je po njegovih podatkih v zasebnih nastanitvah, pri znancih in sorodnikih, prijavljenih 2500 ukrajinskih beguncev.
Cilj tistih, ki potujejo čez Slovenijo, so povečini zahodnoevropske države, je poudaril minister Hojs. Ob tem je napovedal tudi vzpostavitev informacijskega sistema za registracijo beguncev iz Ukrajine, "da se bo vedelo, kje je kdo nastanjen, ali so še v Sloveniji".
Na vprašanje, ali na ravni EU že potekajo morebitni dogovori o selitvi beguncev med državami, je minister poudaril, da takšnega dogovora prejšnji teden še ni bilo, Poljska je namreč napovedala, da bo pritisk beguncev zdržala sama. "Če bi se pritisk beguncev še stopnjeval, pa je Slovenija jasno povedala, da smo pripravljeni sprejeti kar precejšnje število beguncev," je poudaril.
Slovenija po ministrovih pojasnilih lahko zagotovi nastanitve za od 20.000 do 30.000 beguncev, skupaj pa jih lahko oskrbimo približno 200.000. V tem hipu je sicer na voljo precej manj nastanitev, od 1000 do 2000, je ocenil minister.