Nekdanji minister in diplomat, ki v koronskih časih deluje pod nazivom nacionalni koordinator za cepljenje proti covidu-19 je včeraj dejal, da je »nesprejemljivo in nespodobno, da zdravstvo pričakuje popolno zaprtje države, na drugi strani pa svojega načina dela ne zna prilagoditi potrebam ljudi, ki ure in ure čakajo, da bodo na vrsti za cepljenje.«
Minister za zdravje Janez Poklukar je odgovoril, da so Kacinove izjave »nespoštljive do zaposlenih v zdravstvu, ki v teh dneh izvajajo enormne napore.« Na te očitke je Kacin kot gost na televiziji POP TV odvrnil, da je zatikanje pri cepljenju odgovornost ministra, sam pa kot koordinator skrbi le za logistični del cepljenja. Poudaril je, da so potrebni »življenjski ukrepi«, in da nas bo samo cepljenje rešilo. »In če minister ne bo poskrbel kar je na njegovem dvorišču, kar je v njegovi pristojnosti, bomo mi kot družba imeli veliko večje posledice in seveda se bomo s tem soočali še dolgo.«
Skoraj istočasno se je nad Kacinovimi besedami zgražala vodja svetovalne skupine za cepljenje Bojana Beović. Za Televizijo Slovenija je povedala, da so »naravnost osupli nad takim komentarjem«. Po njenih besedah je take vrste komentar zlasti v teh razmerah »popolnoma, ne brez pomena, ampak škodljiv.«
Posebej se je odzval tudi predsednik odbora za osnovno zdravstvo pri ZZS-ju Rok Ravnikar. Zapisal je, da »blatenje zdravstvenih delavcev, ki so ob skrbi za bolne precepili več kot milijon prebivalcev, ni samo nesmiselno, ampak škoduje cilju, ki bi ga kot država morali zasledovati.«
In kakšne ukrepe lahko pričakujemo? Kot kaže, vlada ni naklonjena popolnemu krajšemu lockdownu, ki bi po mnenju epidemiološke stroke edini imel otipljiv učinek.
Po poročanju nekaterih medijev je minister Poklukar na četrtkovo sejo vlade prišel z dvema možnostma - popolno zaprtje države ali njegov odstop. Poklukar namreč po nekaterih neuradnih informacijah STA zagovarja razglasitev epidemije in popolno zaprtje države. Ni pa popolno jasno, ali je svetovalna skupina za covid-19 takšne ukrepe podprla ali ne. STA je namreč v torek poročala, da je svetovalna skupina v ponedeljek sklenila, da predlaga desetdnevno popolno zaprtje države. Če pa se vlada za to ne bi odločila, pa predlagajo druge omejitvene ukrepe. A je vodja svetovalne skupine Mateja Logar zvečer za STA zanikala, da so predlagali popolno zaprtje države ter potrdila, da je v osnutku zapisnika resda pisalo, da se predlaga popolno zaprtje države, a da je pri tem šlo za vsebinsko napako v zapisniku, ki še ni bil potrjen. Dan za tem pa je Logarjeva za POP TV dejala, da v zapisniku ni bilo napake ter potrdila, da so v svetovalni skupini res govorili o zaprtju države, ki bi bilo smiselno, če bi se izvajalo v celoti in ne deloma.