Poslanci vladajoče koalicije v Sloveniji ponavljajo, da je za neuspeh slovenske cepilne kampanje kriva tudi opozicija, ki jih ne podpira pri vladanju. Predčasne volitve po njihovem niso primerne, saj gre za krizni koronski čas. Toda tako je tudi v drugih demokratičnih evropskih državah. In na Portugalskem, ki jo tudi pri nas postavljajo za svetel zgled soočanja z epidemijo, se bodo odpravili na predčasne volitve. Že res, da imajo trenutno ugodno epidemiološko situacijo, toda prihaja zima.
Vzrok za razpis predčasnih volitev tiči v nezmožnosti manjšinske vlade socialistov, da bi pod streho spravili proračun. Še ena podobnost s slovenskimi razmerami, kjer vlada Janeza Janše nima večine in je pri vsakem glasovanju o zakonih odvisna od razpoloženja visečih poslancev.
Na Portugalskem je premier Antonio Costa, ki je vladal zadnjih šest let, do leta 2019 imel podpisan sporazum o sodelovanju z levimi strankami, s čimer so imeli večino v parlamentu. Z letom 2019 je sporazum padel v vodo in Costa je moral barantati pri vsaki pomembnejši odločitvi. Konec oktobra je počilo, ko so komunisti zavrnili predlog proračuna za naslednje leto. Costa je grozil z razpustitvijo parlamenta in to se je naposled tudi zgodilo.