Po zadnjih znanih podatkih Statističnega urada Republike Slovenije (Surs) je bilo na območju Slovenije za poln delovni čas zaposlenih 901.537 oseb, povprečna mesečna bruto plača pa je znašala 1851 evrov. Podatke o višini povprečne mesečne bruto plače so obravnavali po dejavnosti v 19 večjih skupinah. Najvišje zneske v tem pogledu so zabeležili v finančni in zavarovalniški dejavnosti, kjer je 20.543 zaposlenih prejemalo povprečno mesečno najvišjo plačo v bruto znesku 2664 evrov. Najnižjo povprečno mesečno bruto plačo pa so prejemali zaposleni v gostinstvu. Med 37.967 zaposlenimi je plača v povprečju znašala 1321 evrov. Najslabše med njimi jo je odneslo 2860 delavcev z osnovnošolsko izobrazbo, ki strežejo hrano in pijačo. V povprečju so prejeli 1136 evrov bruto. A tudi to je znesek, o katerem lahko marsikdo, ki je zaposlen za polni delovni čas, le sanja.
Zaposleni za polni delovni čas, a za kakšno ceno
Pregled podatkov o višinah povprečnih mesečnih bruto plač je pri podrobnejši analizi pokazal, da so nekateri zaposleni še bolj na udaru nizkega plačila za svoje delo. Najnižje plače so zabeležili v tekstilni industriji, natančneje na področju proizvodnje oblačil, kjer je bilo v preteklem letu zaposlenih 2472 delavcev. V povprečju so za svoje delo prejeli v bruto znesku 1196 evrov na mesec. Med njimi so za svoje delo delavci z osnovnošolsko izobrazbo v povprečju prejeli borih 956 evrov. Ker gre za podatek o povprečni višini mesečne bruto plače med 271 delavci, lahko sklepamo, da je marsikdo izmed njih za svoje delo prejel še manj denarja.
Med zaposlenimi, ki v povprečju niso prejeli več kot 1000 evrov bruto na mesec, so se znašli tudi zaposleni v dejavnosti oskrbe stavb in okolice z dokončano največ osnovnošolsko izobrazbo. Povprečna mesečna bruto plača kar 3456 delavcev je znašala 970 evrov.
Neverjetne razlike v plačah nekvalificiranih delavcev
Največ zaposlitev je v preteklem letu nudila predelovalna dejavnost, kar 208.778 služb. Prav v tej skupini pa so zabeležili največje razlike. Na eni strani so tukaj najnižje zabeležene plače delavcev v proizvodnji oblačil, na drugi strani pa v to skupino spada tudi proizvodnja farmacevtskih surovin in preparatov. Tovrstno delo je v preteklem letu opravljalo 8557 zaposlenih, od tega je imelo 242 delavcev dokončano največ osnovnošolsko izobrazbo, za svoje delo pa so prejeli povprečno mesečno bruto plačo v višini 1995 evrov, kader z zaključeno študijsko izobrazbo pa v povprečji zavidljivih 4270 evrov.
Če primerjamo povprečne plače z dokončano osnovnošolsko izobrazbo, lahko uvidimo, da so razlike ogromne. Delavec v proizvodnji oblačil v povprečju na mesec zasluži kar 1039 evrov manj kot delavec v proizvodnji farmacevtskih surovin!
Stopnja dokončane izobrazbe še vedno močno vpliva na višino plače
V finančnih in zavarovalniških storitvah je bilo v letu 2019 od vseh 20.543 zaposlenih zgolj 91 oseb z dokončano osnovnošolsko izobrazbo, kar izraženo v deležu predstavlja manj kot 0,5 odstotka.
Plače delavcev z osnovnošolsko izobrazbo, ki so zaposleni v proizvodnji farmacevtskih surovin in preparatov, predstavljajo svojevrsten fenomen. Za svoje delo so v povprečju prejeli višje plačilo kot marsikateri zaposleni z dokončanim študijem. Mednje spada kar 5752 visoko izobraženih, ki so zaposleni v gostinstvu. Povprečno nižje plačilo dobijo visoko izobraženi kadri v kmetijstvu, proizvodnji oblačil, usnja, pohištva, tudi 7323 visoko izobraženih, ki so zaposleni v pravnih in računovodskih dejavnostih, ne zasluži toliko denarja. In še bi lahko naštevali. Kljub temu pa ne gre prezreti dejstva, da višina izobrazbe močno vpliva na višino plače.
Delavci z dokončano največ osnovnošolsko izobrazbo so v preteklem letu na mesec v povprečju prejeli 1238 evrov. Zaposleni s srednješolsko izobrazbo so prejeli skoraj 270 evrov več, razlika pri plačah med zaposlenimi s srednješolsko izobrazbo in dokončano najmanj visokošolsko izobrazbo pa v povprečju znaša skoraj 1000 evrov v bruto znesku. Največje razlike v višinah plač glede na stopnjo izobrazbe pa lahko zaznamo pri zaposlenih na področju oskrbe z električno energijo, plinom in paro. Povprečna mesečna plača 185 delavcev z dokončano največ osnovno šolo je bila okoli 1601 evro, zaposleni z zaključenim študijem pa so zaslužili kar 1648 evrov več.