Prevara?

Kaj se dogaja z odstopom ministra Hojsa? Janša (še) ni obvestil državnega zbora

R.T./STA
8. 7. 2020, 11.54
Posodobljeno: 8. 7. 2020, 17.53
Deli članek:

Minister za notranje zadeve Aleš Hojs je 30. junija nepričakovano premierju Janezu Janši podal svojo odstopno izjavo.

Bobo
Minister za notranje zadeve Aleš Hojs čaka na sporočilo šefa. Z njim o tem, kot pravi, ni govoril.

Po poslovniku bi moral premier Janša o odstopu ministra najpozneje v sedmih dneh obvestiti predsednika državnega zbora Igorja Zorčiča. Tega do polnoči, ko se je iztekel rok, ni storil. Kakšen je torej trenutni status Aleša Hojsa?

Hojs skomiga z rameni

Hojs je danes ugotovil, da je še minister. Ne ve pa, ali je Janša sprejel njegov odstop. Ga je pa takrat, ko mu je poslal odstopno izjavo, tako razumel, je ponovil minister. Na vprašanje, ali je možno, da se je to spremenilo, je le skomignil z rameni, češ da ne ve.

Koalcijska prevara?

Vodja poslanske skupine LMŠ Brane Golubović je na twitterju zapisal, da očitno premier ni sprejel odstopa ministra. Sprašuje se, če se je to zgodilo, ker je z dnevnega reda državnega zbora umaknjena interpelacija zoper ministra Hojsa in če je »šlo še za eno v nizu koalicijskih prevar?«

Nekdanji poslanec SDS Vinko Gorenak, ki zdaj kot državni sekretar skrbi za koordinacijo med vlado in državnim zborom, pa o tem ni želel kaj povedati, je poročal Radio Slovenija.

Hojs je sicer odstopil ob hišnih preiskavah, v katerih so preiskovalci Nacionalnega preiskovalnega urada iskali dokaze za sum kaznivega dejanja zoper uradno dolžnost in javna sredstva, ki se nanašajo na sume nepravilnosti pri naročilu in dobavi zaščitne in medicinske opreme, potrebne v epidemiji novega koronavirusa. Med preiskovanci je bil tudi minister za gospodarski razvoj Zdravko Počivalšek. Hojs je ocenil, da so preiskave politično motivirane, zato je "prevzel politično odgovornost" in nepreklicno odstopil.

Kaj poreče opozicija?

V SD bodo pri interpelaciji vztrajali. "Minister Hojs ostaja minister, interpelacija ostaja živa. Verjamem, da jo bomo septembra, če ne bo Hojs odstopil, v SD uspešno in dobro zagovarjali," je v izjavi za medije napovedal vodja poslanske skupine SD Matjaž Han. Kritičen je tudi do tega, da se danes vsi ukvarjajo s tem, ali je v DZ prišel "nek papir", namesto da bi razmišljali o dopolnilih k predlogu četrtega protikoronskega paketa, ki ga bodo poslanci obravnavali v četrtek. 

Tudi poslanka LMŠ Jerca Korče dogajanje razume kot "manever za odvračanje pozornosti javnosti in medijev od tega, kar je pomembno za to državo". Kot je še dejala, se minister in vlada delata norca ne samo iz opozicije, ampak tudi iz vseh institutov, ki jih imamo v državi, pa tudi iz državljanov. Za LMŠ je Hojs odstopil, to je tudi javno sporočil, je spomnila Korčetova. "Če bo pa karkoli drugače, bo opozicija uporabljala vse instrumente, ki jih ima in interpelacija bo potem tudi na dnevnem redu," je še napovedala poslanka. Po besedah Korčetove je interpelacijo s terminskega dnevnega reda umaknil predsednik DZ Igor Zorčič, ker da je očitno zaupal medijskim navedbam Hojsa. 

Vodja poslanske skupine Levice Matej T. Vatovec pa je izpostavil, da je bila Hojsova odstopna izjava javno objavljena, da jo je Janša sprejel in da je jasno, da je poslovniški rok pretekel. To je po njegovi oceni sporno in tepta vse demokratične vidike ter vnaša zmedo med vlado in DZ. "To obvestilo bi moralo včeraj priti v državni zbor in s tem bi morala biti stvar rešena," je poudaril. Kot je še dodal, to kaže tudi na neko nesposobnost vlade in njenega predsednika, ki v sedmih dneh očitno ne zna poslati nekega dokumenta v DZ. 

V SAB so nad dogajanjem presenečeni, je dejal generalni sekretar stranke Jernej Pavlič. Po njegovih besedah bi v "neki normalni vladi" obveščanje DZ po tistem, ko je minister odstopil, predsednik vlade pa je sprejel njegov odstop, morala biti zgolj tehnična izvedba.

Zanimivosti