Cene so se dvignile. To so v svoji primerjavi cen med aprilom in majem ugotovili tudi na Statističnem uradu Republike Slovenije (Surs). Kot so zapisali na svoji spletni strani, so bile »cene življenjskih potrebščin v maju 2020 v povprečju za 0,9 odstotka višje kot v prejšnjem mesecu«.
NAJBOLJ SE JE PODRAŽILO SADJE
REZULTATI ANKETE: Ali po koncu koronakrize opažate dvig cen izdelkov in storitev? Vse cene so se dvignile – 47,8 % Dvignile so se cene živil v prodajalnah – 43 % Podražili sta se hrana in pijača v gostinskh lokalih 2,8 % Ne opažam nikakršnih razlik v cenah – 2,3 % Dvignile so se cene turističnih storitev – 2 % Podražile so se kozmetične in frizerske storitve – 2,1 %
Otežen uvoz iz Italije je v času koronakrize očitno prispeval k drastičnemu povišanju cen svežega sadja. Ta je k mesečni inflaciji prispeval 0,4 odstotne toče, sadje pa je bilo tako dražje za 32,8 odstotka v primerjavi z aprilom letos, v primerjavi z majem lani pa za 23 odstotkov. Hrana in pijača na splošno sta bili maja v primerjavi s cenami v aprilu dražji za 2,4 odstotka, v primerjavi z majem lani za pet odstotkov, meso pa za 10 odstotkov. Podražilo se je tudi blago in storitve iz skupine rekracija in kultura, in sicer za 2,7 odstotka. V primerjavi z aprilom sta bili dražji tudi obleka in obutev, za dober odstotek. Za skoraj šest odstotkov dražje plačujemo še druge storitve v zvezi z osebnimi vozili. Tudi restavracije in hoteli so dvignili cene. Te so v primerjavi z aprilom višje za 0,6 odstotka, v primerjavi z mesecem majem 2019 pa za 1,6 odstotne točke.
NEKAJ TUDI CENEJE
Mesečno inflacijo so na drugo strani za 0,1 odstotne točke znižali cenejši naftni derivati; tekoča goriva so se maja v primerjavi z aprilom pocenila za 6,7 odstotka, goriva in maziva pa za 0,8 odstotka. Skoraj enake cene pa so ostale za stanovanja in stanovanjske stroške, zdravstvo, prevoz, komunikacije in izobraževanje.