Odločba Inšpektorata RS za okolje in prostor

Kemisu bi prekinili dovod vode, čeprav skladiščijo 800 ton nevarnih odpadkov in bi to onemogočilo delovanje protipožarnega sistema

J.P.
4. 3. 2020, 12.32
Posodobljeno: 4. 3. 2020, 14.58
Deli članek:

Odločba po njihovem mnenju ogroža zdravje prebivalstva.

STA
V vrhniškem podjetju za predelavo kemičnih odpadkov Kemis je zagorelo 15. maja 2017.

V družbi Kemis so v današnji izjavi za javnost zapisali, da je odločitev Inšpektorata RS za okolje in prostor (IRSOP) "popolnoma nepredvidljiva za okolje". Zahteva namreč, da Kemisu prekinejo dovod vode.

Imajo 10 dni

Kemis je pomembno podjetje za ravnanje z nevarnimi odpadki v Sloveniji, je poudaril direktor zbornice komunalnega gospodarstva pri Gospodarski zbornici Slovenije Sebastijan Zupanc. Če bo moral Kemis zapreti vrata, se v zbornici bojijo ponovnega kopičenja nevarnih odpadkov pri komunalah. Alternative vsaj na kratek rok ni na vidiku.

Komunala Vrhnika je odločno prejela 2. marca. Kemisu mora dovod vode prekiniti v desetih dneh od tega datuma. Iz vrhniške družbe so sporočili, da bodo na ta način ostali "brez možnosti gašenja morebitnih zametkov požara", trenutno pa skladiščijo približno 800 ton nevarnih odpadkov. "IRSOP je na ta način onemogočila delovanje protipožarnega sistem v objektu za ravnaje z nevarnimi odpadki, za katerega tudi priznani strokovnjaki za požarno varnost trdijo, da je na področju ravnanja z odpadki med najbolj varnimi objekti v evropskem merilu," so zapisali v izjavi za javnost. Dodali so še, da v primeru prekinitve dovoda vode ne bodo več mogli prevzemati nevarnih odpadkov, "kar bo še dodatno povečalo kopičenje nevarnih odpadkov na izvoru in s tem povečanje požarnega in okoljskega tveganja".

Odločba inšpektorata tako po njihovem mnenju "še dodatno stopnjuje probleme na področju ravnanja z odpadki in neposredno ogroža zdravje prebivalstva in poslovanje gospodarskih družb".

Več mesecev

Odločitev si jim zdi nerazumljiva tudi zato, ker so že pred meseci vložili vlogo za pridobitev gradbenega dovoljenja za objekt C, Vlada RS pa je šele prejšnji teden odločila, da mora o izdaji gradbenega dovoljenja odločiti Upravna enota Vrhnika, potem ko je ta pred Vlado RS sprožila kompetenčni spor. "Postopek birokratskih odločitev Vlade RS se je torej vlekel mesece, pri čemer je očitno, da požarna in okoljska varnost zagotovo ni bila v osrednjem interesu glavnih odločevalcev."

Kemis se bo na odločbo pritožil.

Nelegalni objekt

Inšpektorat RS za okolje in prostor je z odločbo z dne 14. oktobra 2019 Kemisu naročil, da mora nelegalni objekt, podzemni rezervoar za požarno vodo, v sklopu reciklažnega centra na Vrhniki odstraniti do 15. aprila 2020. Kemis za objekt nima ne gradbenega ne uporabnega dovoljenja. Gradbeni zakon obravnava tak objekt kot nelegalen objekt, so takrat pojasnili odločitev.

Če je nedovoljen objekt priključen na gospodarsko in javno infrastrukturo, mora upravljalec priključke po navedbah inšpektorata odklopiti, razen če so potrebni za izvršitev inšpekcijskih ukrepov ali pridobitev predpisanih dovoljenj.

Po poročanju časnika Delo so ta teden sicer zaokrožile informacije, da je gradbena inšpekcija za črno gradnjo razglasila tudi glavno stavbo Kemisa in nadstrešnico. Kot je za STA povedal direktor družbe Boštjan Šimenc, o tem ne vedo ničesar.

Direktor Komunale Vrhnika Mirko Antolović je povedal, da se bodo glede konkretnega datuma odklopa vode dogovorili s Kemisom. Družbi so namreč že poslali dopis, v katerem so jo pozvali, naj jim omogoči dostop do jaška, v katerem se nahajajo števci in ventil in je znotraj Kemisovega dvorišča. V Kemisu so zagotovili, da jim bodo dostop v zastavljenem roku omogočili, a točnega dne še niso dorekli.

V Kemisu so v okviru sanacije po požaru maja 2017 med drugim izvedli celovito nadgradnjo požarnega sistema, v okviru katere so celotno skladišče odpadkov pokrili z avtomatsko gasilno napravo na težko peno. Območje trdnih odpadkov in manj nevarnih tekočih odpadkov so ob tem pregradili v manjše požarne sektorje, s čimer so fizično omejili širjenje plamena.

Po požaru sanirani objekt obsega odprto nadstrešnico, kjer se hranijo odpadki, prizidek k njej ter kot del novega avtomatskega gasilnega sistema na novo zgrajeni podzemni betonski rezervoar za požarno vodo z nadzemnim kontejnerjem. Slednjega bi Kemis lahko zgradil le na podlagi gradbenega dovoljenja, ki pa ga ni pridobil.

Gradbena inšpekcija je zato v začetku lanskega avgusta ugotovila, da so vsi trije po požaru obnovljeni objekti reciklažnega centra črna gradnja. Podjetje je obnovo izvedlo brez gradbenega dovoljenja, so ugotovili inšpektorji in Kemisu naložili odstranitev. Prav tako so podjetju naložili takojšnjo prekinitev izvajanja dejavnosti v spornih objektih.

Po Kemisovi pritožbi je ministrstvo za okolje in prostor septembra odločbo inšpektorata odpravilo in mu zadevo vrnilo v ponovni postopek. Ta naj bi novo odločitev izdal v roku enega meseca, a tega ni storil. Izdal je le delno odločbo, v kateri je presodil, da je podzemni betonski rezervoar za požarno vodo, ki ga je Kemis zgradil v času sanacije po požaru, črna gradnja. A ker ta objekt ni bistven za Kemisovo dejavnost, jo podjetje lahko opravlja še naprej.

Še zmeraj pa ni odločitve o drugih dveh objektih v okviru reciklažnega centra. Inšpektorat mora presoditi, ali sta bila po požaru le obnovljena ali pa zgrajena na novo. Po neuradnih informacijah naj bi, kot omenjeno, presodil, da gre za črno gradnjo.