EU in Združeno kraljestvo

Na nasprotnih bregovih po stočlanski ekipi, začetek pogajanj v napetem vzdušju

S.R./STA
2. 3. 2020, 16.09
Posodobljeno: 2. 3. 2020, 16.12
Deli članek:

EU in Združeno kraljestvo sta danes v Bruslju v napetem vzdušju, pod velikim časovnim pritiskom in s povsem nasprotnimi stališči o ključnih vprašanjih, kot sta trgovina in ribištvo, začela prvi krog pogajanj o prihodnjih odnosih, ki bo trajal do četrtka.

Reuters
Michel Barnier

Na čelu okoli stočlanske pogajalske ekipe unije je Francoz Michel Barnier, ki je vodil tudi pogajanja o ločitvenem sporazumu. Britanske pogajalce pa vodi David Frost, ki ga v uvodnem krogu pogovorov ta teden prav tako spremlja okoli sto uradnikov. Novi sporazum je treba skleniti do konca leta, ko se izteče prehodno obdobje, v katerem državljani in podjetja na obeh straneh Rokavskega preliva brexita še ne občutijo. 

Čeprav je Združeno kraljestvo iz unije izstopilo konec januarja, do konca prehodnega obdobja ostaja v notranjem trgu in carinski uniji ter pod jurisdikcijo Sodišča EU, tako da se bo brexit dejansko zgodil konec leta. Za razliko od pogajanj o ločitvenem sporazumu, ki so se odvijala izključno v Bruslju, ker je želela dati unija s tem jasno vedeti, da izstop poteka po njenih pravilih, bodo tokrat izmenično v Bruslju in Londonu. Predvidena sta po dva kroga na mesec. 

Pet krogov

Strani sta se za zdaj dogovorili o časovnem okviru za pet krogov pogajanj. Prvi bo od danes do četrtka v Bruslju, drugi od 18. do 20. marca v Londonu, tretji od 6. do 8. aprila v Bruslju, četrti od 27. do 30. aprila v Londonu, peti pa od 13. do 16. maja v Bruslju. Opredelili sta enajst pogajalskih skupin, o katerih naj bi se pogajali vzporedno. Med njimi so trgovina z blagom, enaki konkurenčni pogoji za odprto in pošteno konkurenco, promet, ribištvo ter mobilnost in koordinacija socialne varnosti. 

Britanska stran med opredeljene pogajalske skupine ni želela vključiti sodelovanja na področju zunanje politike, varnosti in obrambe. Pogajanja bodo potekala v glavnem v angleščini in izjemoma v francoščini, če bodo to terjale upravičene okoliščine, in sicer na stroške strani, ki bo uporabljala francoščino. 

Že grožnje z umikom

Vzdušje ob začetku pogajanj je napeto. Stališča glede ključnih vsebinskih vprašanj, kot sta trgovina in ribištvo, so diametralno nasprotna. Britanski premier Boris Johnson že grozi z umikom iz pogajanj in odstopa od zavez, danih v okviru ločitvenega sporazuma. 

EU v pogajalskem mandatu na 36 straneh izpostavlja, da mora glede na njeno geografsko bližino z Združenim kraljestvom ter njuno gospodarsko soodvisnost prihodnje partnerstvo temeljiti na enakih konkurenčnih pogojih s ciljem odprte in poštene konkurence, kar pomeni spoštovanje evropskih pravil. 

Vodilo britanske vlade v pogajanjih pa sta avtonomija in delovanje v skladu z britansko zakonodajo. Poudarjajo, da EU od nobene druge države, s katero ima sklenjen prostotrgovinski sporazum, ne zahteva uskladitve s pravom EU. Velik izziv bo tudi časovni pritisk. Časa za pogajanja bo namreč le okoli osem mesecev, saj bo na koncu potrebnega še nekaj časa za ratifikacijo. Za zdaj ni jasno, ali bo dovolj ratifikacija na ravni EU ali bo morala sporazum ratificirati vsaka članica posebej.