Telesno je zelo dobro pripravljen, kar je zanj zelo pomembno: »Ogromno mi pomeni, da se počutim sposobnega, da sem pri močeh. Recimo svojo psičko, labradorko, ki tehta 34 kilogramov, še vedno lahko nesem po stopnicah.« K dobremu počutju in telesni pripravljenosti v veliki meri prispevajo treningi, ki jih Sluga redno opravlja. Trenira trikrat na teden, pozimi opravi dva treninga v fitnesu in en trening na stadionu, poleti pa dva treninga na prostem in en trening fitnesa: »V benču še vedno dvignem 60 kilogramov, tudi potege delam s 30 kilogramov obremenitve.« Sicer pa je aktiven čisto vsak dan. Že zjutraj opravi različne vaje razgibavanja, vaje za trebušne in hrbtne mišice … ampak, kot je povedal: »To ne šteje kot trening, to je le malo razgibavanja.« Sluga se je z različnimi športi ukvarjal že v zgodnji mladosti in dosegal vidne rezultate. Preizkusil se je v rokometu, metu kopja, skoku v višino ... Po 35. letu je, že kot veteran, začel igrati tudi tenis. »Ko sem dopolnil 69 let, pa je tenis zame postal preveč naporen. Pri 70 letih sem se vrnil k atletiki. Ugotavljam, da je kot tekmovalni šport za starejše bistveno primernejša atletika.«
Odlična vrnitev na atletsko stezo
»Začel sem kar dobro,« je svojo vrnitev na atletsko stezo ocenil kar preveč skromno. Na Veteranskih svetovnih igrah v Edmontonu leta 2005, kjer je nastopalo več kot 24 tisoč veteranov z vseh koncev sveta, je Sluga v kategoriji nad 70 let osvojil kar dve medalji. Odlični uvrstitvi je dosegel v teku čez ovire, kjer je osvojil srebrno medaljo, bron pa pri metu kopja. Poleg teh dveh disciplin Sluga še vedno skače v višino, meče vsa atletska orodja in dosega odlične rezultate. O sezoni 2019 je povedal: »Pretekla sezona je bila po dosežkih zmerna. Soočal sem se s konkurenti, ki so štiri leta mlajši, kar je pri tej starosti že zelo občutno. Na Evropskih veteranskih igrah v Torinu sem pri metu kopja in metu krogle dosegel prvi mesti. Pri metu kladiva in pri skoku v višino sem bil pa drugi. V splošnem sem dosegel solidne rezultate, sem kar zadovoljen, predvsem pa se veselim prihodnje sezone.«
Pri 84 letih se veseli, da bo kmalu leto starejši
»Dopolnil bom 85 let, kar pomeni, da bom tekmoval v novi starostni kategoriji. Če rezultate, ki jih trenutno dosegam, držim še naprej, bom morebiti osvojil tudi naslov svetovnega prvaka. Tekmoval bom na Panameriških igrah v Riu, prav tako bom v Avstraliji nastopil na Panpacifiških igrah. Zlate medalje bi lahko osvojil v več disciplinah; v skoku v višino ter metu kopja in krogle. Mogoče pa mi uspe osvojiti tudi medaljo v metalskem peteroboju (meti krogle, kopja, diska, kladiva in gire). Obetam si osvojitve državnih rekordov, ki jih za to starostno kategorijo, nad 85 let, v mojih disciplinah še sploh ni. Nobenega 85-letnika še ni bilo – prej odnehajo, nekateri pa tudi prej umrejo,« se je pošalil. Sluga veselje do življenja preprosto nosi s sabo. Veseli se novega dne, novih treningov in tekmovanj. Šport mu še vedno daje ogromno.
Ljubezen do športa iz roda v rod
Pravijo, da je zgled pri vzgoji najbolj pomemben, to potrjuje tudi družina Marka Sluge, ki jo je s ponosom pohvalil: »Imam tri otroke in osem vnukov. Prav vsi so aktivni v športu. Udejstvujejo se v plavanju, odbojki, košarki, atletiki in plesu. V svojih disciplinah posegajo po visokih uvrstitvah na državni ravni, nekateri rezultati tudi že presegajo nacionalno raven. Vesel sem, da so pri športu, da jim druge neumnosti ne gredo po glavi.« Veselje Marka Sluge do športa je prav nalezljivo in je lahko čudovit povod, da končno zberemo pogum in se premaknemo iz udobnega naslonjača. Pa ne nujno zato, da bi tekmovali, ali da bi izgubljali kilograme. Svojemu telesu bomo tako omogočili, da se z rekreacijo pomladi. Konec koncev se bomo sami počutili bolje. Možno je torej vse, le lenoba ne sme biti prisotna.
Zdravje, druženje in potovanja
Izmed koristi, ki jih šport vnaša v življenje, je Sluga poleg zdravja izpostavil druženje, ki z leti postaja vse pomembnejše. »Starejši ko si, več je osamljenosti. Šport je tukaj res dobra rešitev, saj pomaga pri navezovanju stikov. Ti stiki se potem prenesejo tudi izven področja športa, kar pomeni dodatno vključenost v družbo. Sam sem recimo prek športa spoznal zdaj zelo dobrega prijatelja Mikija Prsteca. Skupaj sva se že odpravila v Avstralijo na Panpacifiške igre. Seveda so tudi potovanja v različne kraje sveta del tekmovalnega športa. Ta me še vedno bogatijo.« Marko Sluga še pravi: »Za dobro počutje in zdravje v starosti je v prvi vrsti pomembna zdrava prehrana, potem pa je potrebno gibanje, gibanje in še enkrat gibanje. Treba se je gibati kakorkoli. Če ne drugače, vsaj hoditi. Hoja je poceni in dostopna vsakomur.«