Januar v znamenju suše in sonca

Bo pa ekstremno, če se bo to nadaljevalo tudi v februarju in marcu

S.R./STA
31. 1. 2020, 16.13
Posodobljeno: 31. 1. 2020, 16.20
Deli članek:

Letošnji januar, ki se danes izteka, je bil neobičajno suh in sončen mesec ter hkrati za kakšno stopinjo pretopel.

Profimedia
Končuje se neobičajno suh in sončen januar.

"Letošnji januar je bil bolj umirjen zimski mesec," je dejal dežurni meteorolog na Agenciji RS za okolje Blaž Šter. V povprečju je sicer januar najbolj suh med vsemi meseci v letu. V Sloveniji so povsod namerili precej podpovprečno količino padavin. V Ljubljani je padlo le 14 milimetrov padavin, medtem ko je povprečje za ta mesec okoli 73 milimetrov. Še manj padavin je bilo ponekod na vzhodu, kjer je padlo le nekaj milimetrov padavin, je pojasnil Šter. 

Medtem ko je lanski januar postregel s snežno odejo tudi po nižinah, te letos v nižinah ni bilo. "Je pa res, da je v povprečju januar najbolj suh med vsemi meseci v letu, tako da smo že beležili januarje, ko cel mesec ni bilo padavin, tako da to zdaj ni nekaj ekstremnega. Bo pa to ekstremno, če se bo takšno vreme nadaljevalo tudi v februarju in marcu," je dodal dežurni meteorolog. 

Meteo.si
Modelska napoved za naslednjih 10 dni.

Glede na izmerjene temperature je bil letošnji januar za kakšno stopinjo pretopel mesec, predvsem v višje ležečih območjih je bilo precej topleje, kot je dolgoletno povprečje. Na Kredarici je denimo odklon od dolgoletnega povprečja dosegal okoli štiri stopinje Celzija. Letošnji januar je bil tudi nadpovprečno sončen, ker ni bilo pogostih padavin, tudi oblačnost ni bila prav gosta, megle ni bilo veliko. Odklon je bil najvišji v osrednjem delu države, kjer je običajno bolj megleno. 

Prihodnje dni bo vreme zelo toplo, do torka bodo temperature precej nad povprečjem, tako da bo vsaj začetek februarja tudi precej topel. V torek bo državo po napovedih prešla hladna fronta s padavinami, a za zdaj ne kaže, da bi po nižinah snežilo.