Spor

Hrvaška trdi, da luksemburško sodišče ni pristojno za slovensko tožbo

A.S./STA
7. 7. 2019, 14.47
Posodobljeno: 7. 7. 2019, 14.47
Deli članek:

Hrvaško zunanje ministrstvo je danes ponovilo svoja stališča pred ponedeljkovo ustno obravnavo glede dopustnosti tožbe Slovenije proti Hrvaški zaradi nespoštovanja arbitražne razsodbe, ki bo potekala na sodišču EU v Luksemburgu. Poudarilo je, da sodišče ni pristojno za slovensko tožbo.

Profimedia
Hrvaški minister za gospodarstvo Darko Horvat je poudaril, da samo Slovenija ovira vstop Hrvaške v OECD.

V ponedeljek bo sodišče obravnavalo dopustnost tožbe Slovenije proti Hrvaški zaradi kršenja evropskega pravnega reda kot posledice nespoštovanja arbitražne razsodbe.

Kot so danes sporočili s hrvaškega zunanjega ministrstva, je Hrvaška decembra lani ugovarjala, da sodišče EU ni pristojno odločati o zahtevah Slovenije v tem postopku, ker "med dvema državama ne gre za spor o uveljavitvi in tolmačenju prava EU", kar bi sicer bilo v pristojnosti sodišča v Luksemburgu.

"V tem primeru obstaja spor, ki se nanaša na tolmačenje in uveljavitev mednarodnega prava, ki ga je treba reševati po pravilih mednarodnega prava in z zato predvidenimi sredstvi mirnega reševanja sporov, vključno s pogajanji," so zapisali. Kot so dodali, so dvostranski spori zunaj področja prava EU ter niso v pristojnosti sodišča EU.

Napovedali so, da bo Hrvaška v ponedeljek argumentirala, da se tožba resnično nanaša na določanje kopenske in morske meje med državama oziroma na bolj konkretno vprašanje, ali sta veljavni arbitražni sporazum in arbitražna odločitev ter ali sta vzpostavila novo mejo.

"Hrvaška meni, da se državi morata vrniti k medsebojnemu dialogu ter v dvostranskih pogajanjih dogovoriti skupno državno mejo. Samo na ta način bo možno priti do obojestransko sprejemljive in trajne rešitve meje", so ponovili stališča Zagreba.

Večernji list danes poroča, da je pred slovensko tožbo proti Hrvaški v ponedeljek nova ovira, potem ko je ni podprla Evropska komisija. Sodišče EU bo na podlagi hrvaškega ugovora o pristojnosti najprej reševalo to vprašanje, od tega bo odvisno, ali bo tožba sploh prišla na dnevni red sodišča.

Hrvaški predstavniki bodo v ponedeljek na sodišču povedali, da bo sodišče EU moralo najprej rešiti vrsto drugih vprašanj, kot so kje je sploh meja, ali je arbitražni sporazum veljaven, ali je veljavna arbitražna odločitev in podobno. Gre za vprašanja, ki niso v njihovi pristojnosti, piše časnik.

Hrvaško bosta v ponedeljek zastopala hrvaška državna sekretarka na zunanjem ministrstvu Andreja Metelko Zgombić ter britanska odvetnica Jemima Stratford, piše časnik. Kot dodaja, se je Stratfordova doslej izkazala v več kot 50 primerih na sodišču EU.

Pri tem časnik ne ugiba o izidih ponedeljkove obravnave. Pričakuje, da bo sodišče odločitev objavilo jeseni. Če se bo sodišče odločilo, da je pristojno za obravnavo slovenske tožbe, je končno odločitev mogoče pričakovati leta 2021, ocenjuje časnik.

Slovenska stran po neuradnih informacijah trdno verjame v svoje argumente in v ponedeljek ne pričakuje presenečenj. Po pričakovanjih bo Ljubljana ponovila že večkrat izraženo stališče, da Hrvaška z nepriznavanjem arbitražne razsodbe o meji krši evropska pravila in politike. Sama arbitražna razsodba pa za Slovenijo ni več vprašanje, ampak dejstvo, ki ga sodišče mora upoštevati.

Slovenija v tožbi, ki jo je vložila po 259. členu pogodbe o delovanju EU, sodišču predlaga, naj ugotovi, da je Hrvaška kršila 2. in 4. člen pogodbe EU, ki govorita o spoštovanju vladavine prave in o lojalnem sodelovanju med članicami EU. Prav tako Slovenija Hrvaški očita kršenje uredbe o skupni ribiški politiki, schengenskih pravil o gibanju oseb prek meja ter direktive glede pomorskega prostorskega načrtovanja.

Estrada

darja gajsek
Uživa, ko poje skupaj s publiko

Vili Resnik: "Želim si dočakati sto let!"

ana-petrič
Naročen poizkus diskreditacije

Slovenka leta Ana Petrič žrtev tako imenovanega 'fishinga'

SanjskaPoroka-clanek-svet
Last minute Sanjska poroka

Glasovanje: Kdo si zasluži 'Last minute Sanjsko poroko'?

Moamer Kasumović
Šok v BiH

Znani bosanski igralec Moamer Kasumović obsojen zaradi spolnega napada na mladoletnika

tisti dnevi v mesecu
Podkast

Video: Tisti dnevi v mesecu v drugi sezoni še bolj pikantni in žgečkljivi

Blaž Švab, Jasna Kuljaj, Z Jasno in glasno
Z Jasno in glasno

Kaj si Blaž Švab misli o velikem hitu poletja, pesmi Brajde

Zanimivosti

kajenje_1
Edward Bernays

Freudov nečak je ženske spodbujal h kajenju

ciper_2
Ciper

Vse izgleda kot pred 50 leti

supet-luna, sankt-peterburg
Mini luna

Zemlja bo za kratek čas dobila še eno luno

HUAWEI Watch GT 5-6
Zanimivosti

Vau! Huawei predstavil nove naprave!

IMG_2113
Mednarodni festival

Speculum Artium 2024: Kjer se srečajo umetnost, znanost in virtualna resničnost

cryptocoin, kriptovaluta, mining, rudarjenje, kripto
Zanimivosti

Najboljši načrt za zaslužek s kriptovalutami: CrytocoinMiner vam omogoča zaslužek vsak dan