Zavod za turizem Ptuj že nekaj let buri duhove najstarejšega mesta. Ustanovil ga je prejšnji župan Mestne občine Ptuj Miran Senčar z racionalo, da bo občina nanj prenesla organizacijo zahtevnih dogodkov, ki jih sama ni sposobna izvajati. Problem je bil, da je bila občina sposobna izvajati zahtevne dogodke, v prvih letih obstoja pa se je glede njihove organizacije namensko ustanovljen zavod še precej lovil.
Obiskovalci ptujske tradicionalne prireditve Kurentovanje so poleg negodovanja zaradi slabe organizacije vihali nosove tudi nad ponudbo vina. Problem ni bil, da bi bilo slabo, problem je bil, da ga je dobavljalo Vinarstvo Gönc oziroma brat direktorice Zavoda za turizem Ptuj Katje Gönc. Ta, podobno kot prejšnja leta, vztraja, da z izbiro dobavitelja vina ni imela nič, saj je organizacijo prireditve prva leta prenesla na izvajalca Novelus, prejšnjo leto pa na podjetje Prireditve. Oba sta vino nabavljala pri Göncu, oba povsem neodvisno od Gönčeve, je trdila Gönčeva.
Gönčevi nalili čistega vina
Katja Grabrovec iz mariborske agencije Novelus je za Večer pojasnila, da je njej in njenemu soprogu Gönčeva v telefonskem pogovoru »svetovala«, naj v gostinsko ponudbo vključijo vino Gönčevih. »Midva sva ji takoj povedala, da težko, saj imamo namen vključiti predvsem vina Ptujske kleti, ker so kakovostna in smo jih lahko dobili pod ugodnimi pogoji,« je dodala Gabrovčeva.
Naslednji izvajalec poslovni partner Gönčevih
Podjetje Prireditve, ki je organiziralo lansko in letošnje Kurentovanje, pa je pojasnilo, da z Vinarstvom Gönc sodeluje že pet let. Njegova predstavnica Jasmina Kokol je ob tem zatrdila, da je izbira karnevalskega vina izključno poslovna odločitev, na katero dejstvo, da je Gönčeva direktorica zavoda, ni vplivalo. Gönčeva je ob tem zanikala kakršnokoli vplivanje na sugestije glede izbire ponudnika vina.
»V bistvu je to veliko breme zame osebno, saj je vedno vprašanje, zakaj to vino. Pravzaprav pa je to odločitev poslovnega partnerja. Moj brat, oče in družina so povezani z vinsko tradicijo, moj dedek je bil direktor Ptujske kleti. Kot javni zavod naročamo vino Ptujske kleti. Zbiramo ponudbe in tako izberemo ponudnika vina. Ne morem in ne želim pa prikrivati družinskih vezi,« je znova zagotavljala Gönčeva in ob tem dodala, da bo njeni družini zagotovo veliko lažje delati na območju Ptuja takrat, ko ne bo več direktorica Zavoda za turizem Ptuj.
Gönčeva: Laže Novelus
Gönčevo smo zato vprašali, ali lahko to izjavo beremo kot napoved odstopa, vendar očitno ni želela dajati takšnega vtisa. »Javni zavod za turizem Ptuj odločno zavrača vsa zlonamerna namigovanja, da je kakorkoli in kadarkoli vplival na izbiro vina v Karnevalski dvorani, ki jo sicer vodi na javnem razpisu izbran izvajalec prireditev,« so v zavodu ponovili staro zgodbo.
»Očitek Katje Grabrovec, da je njeno podjetje Novelus pred lanskim Kurentovanjem dobilo navodilo o izbiri ponudnika vin, je laž,« so bili neposredni v zavodu, nato so integriteto Grabrovčeve napadli še z naslednjim besedami: »O njeni (ne)verodostojnosti jasno govori spreminjanje izjav, saj je predlani v dnevniku Večer trdila, da tovrstnih vplivov ni bilo.«
Ali lažeta obe?
To je nemara res, a vendar sta tukaj mogoče korumpirani obe, Gönčeva in Grabrovčeva. Slednja je namreč rekla, »ker danes vidimo, da so vse njene (Gönčeve, op. p.) obljube zvodenele in da ne igra poštene igre okrog dogajanja leta 2017, smo tudi mi prelomili obljubo in se odločili, da javnosti povemo, kaj se je v ozadju našega dela zares dogajalo.«
Županja: Maske bodo padle
Ptujska županja Nuška Gajšek je napovedala vpogled v zadeve. »Zdaj je čas za kurente in vse maske, ki so na Ptuju posebej dobrodošle. Po Kurentovanju pa bodo maske padle. In takrat bo čas, da ocenimo vsa kritična vprašanja in sprejmemo potrebne ukrepe,« je v svojem odzivu včeraj še zapisala Gajškova.
Od sveta Zavoda za turizem Ptuj Gajškova pričakuje pregled očitanega, predsednik sveta zavoda Andrej Klasinc pa sicer že drugi dan ne dviguje telefona.