Trilateralna komisija

Šarec na Trilaterali: Slovenija je država priložnosti

STA/B.K.
16. 11. 2018, 20.36
Deli članek:

V Ljubljani se je popoldne uradno začelo 42. evropsko srečanje Trilateralne komisije, zasebne organizacije, ustanovljene na pobudo Davida Rockefellerja.

Bobo
Marjan Šarec

Več kot 200 vplivnih posameznikov iz Evrope in sveta bo tri dni razpravljalo o izzivih za prihodnost Evrope. V uvodu so bile izpostavljene grožnje multilateralizmu in vrednotam Trilaterale.

Predsednik evropskega dela Trilaterale, nekdanji prvi mož Evropske centralne banke Jean-Claude Trichet je poudaril, da bodo letošnji govorci iz akademske sfere, poslovnega sveta in politike poskušali pokriti številne trenutne izzive po svetu.

Vrednote, na katerih temelji Trilateralna komisija, kot so odprt dialog, vladavina prava, človekove pravice, demokracija, svoboda govora in svobodna gospodarska pobuda, so danes po Trichetovih besedah zelo pod vprašajem, dialog pa je v tej luči tako potreben kot že dolgo ne.

Trichet zato za Trilateralo, kjer se soočijo pogledi gospodarstva, politike in civilne družbe v iskanju rešitev za prihodnji razvoj, vidi posebno vlogo v teh časih, ko je multilateralizem najbolj na udaru od časov hladne vojne.

Poleg drugih vprašanj bodo tako ugledneži do nedelje v Ljubljani poskusili odgovoriti tudi na to, kako prenoviti sistem večstranskega urejanja globalnih vprašanj in ga prilagoditi današnjemu času.

Bobinac: srečanje eno izmed najštevilčnejših doslej

Udeležence je nagovoril tudi predsednik vlade Marjan Šarec. Ta je poudaril, da je Slovenija mlada država z dinamičnim in odprtim gospodarstvom. Po številnih uspehih v času od osamosvojitve, ko je npr. kot prva med članicami EU iz vala širitve unije v letu 2004 prevzela evro in predsedovala EU, je zgodbo o uspehu prekinila zadnja gospodarska in finančna kriza, ki pa jo je Slovenija prebrodila in danes spet beleži zelo dobre kazalce razvoja.

Šarec je prepričan, da Evropa Slovenijo vidi kot racionalno, verodostojno in inovativno državo. Slovenija je po njegovih besedah država priložnosti, ki se zaveda položaja v Evropi in pomena odprtosti, temeljnih svoboščin EU in vladavine prava.

Bobo
Prvi mož Gorenja in slovenski član Trilateralne komisije Franjo Bobinac.

Evropa se, tako Šarec, sooča s številnimi izzivi, od demografskih sprememb prek vplivov razvoja tehnologije do geopolitičnih in varnostnih groženj, zato je znanje ljudi z vseh področij bolj potrebno kot kdajkoli.

Slovenski član Trilaterale, prvi mož Gorenja Franjo Bobinac, ki je lani na tem mestu nasledil bančnika Marka Voljča, je v uvodu povedal, da bo letošnje evropsko srečanje Trilateralne komisije v slovenski prestolnici očitno eno najbolj množičnih doslej. Organizacija dogodka je po njegovih besedah znak zaupanja evropskega vodstva Trilaterale v Slovenijo, ki to jemlje kot veliko čast.

Voljč je medtem ob robu današnjega poslovnega zajtrka Ameriške gospodarske zbornice v Sloveniji za STA dejal, da je Trilaterala telo, ki je še vedno zelo aktualno in pomembno, v marsičem morda celo pridobiva na pomenu. "Res je kontroverzna, ker nekateri mislijo, da ne igra posebej pozitivne vloge. Sam se s tem nikakor ne strinjam, ker jo spremljam in sem del tega že 20 let," je poudaril.

Dogodek v Ljubljani je tudi po njegovih ocenah veliko priznanje državi, ki doslej pri tem po njegovih besedah ni igrala "posebej prominentne vloge". To kaže, da je Slovenija kot država in družba lahko zelo zanimiva za skupino uglednih posameznikov, kot so člani Trilateralne komisije," je še dejal.

Bobo
Nekdanji slovenski član Trilateralne komisije Marko Voljč.

Že na današnjem uvodnem dogodku je bilo videti veliko znanih obrazov iz Evrope in tudi Slovenije, tako bančnikov, gospodarstvenikov, profesorjev kot politikov.

V Sloveniji svetovna elita

Poleg že omenjenih bodo med evropskimi člani Trilaterale v Ljubljani te dni npr. nekdanji poljski premier Marek Belka, nekdanji generalni sekretar Nata Jaap de Hoop Scheffer, predsedujoči Münchenski varnostni konferenci Wolfgang Ischinger, nekdanji italijanski premier in bivši predsednik Evropske komisije Mario Monti, predsednika upravnih odborov bank BNP Paribas in KBC Jean Lemierre in Thomas Leysen, namestnik predsednika upravnega odbora naftnega velikana Royal Dutch Shell Hans Wijers in iz regije prvi mož Atlantic Grupe Emil Tedeschi.

Poleg njih bodo kot gosti sodelovali še nekdanji predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso, evropska komisarka iz Slovenije Violeta Bulc, predsednik Uefe Aleksander Čeferin, nekdanji slovenski premier in predsednik SDS Janez Janša, nekdanji estonski predsednik Toomas Hendrik Ilves terbivši francoski premier Alain Juppe.

Od Slovencev v Trilaterali poleg Bobinca, ki je tudi član izvršnega odbora, sodelujeta še Žiga Vavpotič iz IKT podjetja Outfit 7 in Mark Boris Andrijanič iz Uberja.

Člani Trilaterale, teh je 390, se srečujejo enkrat letno, takrat pa izmenjajo poglede in razpravljajo o najpomembnejših trenutnih družbenih izzivih. Komisija je bila ustanovljena leta 1973 na pobudo ameriškega milijarderja Davida Rockefellerja. Namen je bil sprva spodbujanje sodelovanja med industrijskimi silami. Članstvo se je prilagodilo globalnemu dogajanju in danes jo oblikujejo pacifiško-azijska, ameriška in evropska skupina.

Dialog med Evropo in Severno Ameriko vzpodbuja še ena vplivna skupina, Bilderberg. Tudi to oblikujejo vplivni politični voditelji, industrialci, finančniki in drugi pomembneži. Razprave na obeh skupinah so načeloma zaupne narave.

Zanimivosti

jajca na pultu
Vsestransko živilo

Nasveti, ki vam pridejo prav pri uporabi in pripravi jajc

janin vrt1 shutterstock
Vrtnina za vsak vrt

Kako do lepega česna

umazana tipkovnica
Leglo umazanije

Bakterij na tipkovnici je več kot na javnem stranišču

Bryan Jonhson
Nesmrtnost: nova resničnost

Nima 27, ampak 47 let: Prvi človek, ki je uspešno pomladil svoje telo

hot dog, pivo, inter miami
Pred Messijevim stadionom

(Video) Je to najdražji hot dog na svetu?

ogledalo
Dober začetek dneva

Zdrave jutranje navade bodo življenje spremenile na bolje