Kot večina bolnišnic v Sloveniji se tudi celjska lahko pohvali z novim prenovljenim urgentnim centrom. Ko so ga pred dvema letoma odprli, gotovo niso pričakovali, da bo pri občanih postal tako priljubljen. Kot nam je povedal dr. Franc Vindišar, strokovni direktor bolnišnice Celje, se je obisk oddelka splošne nujne medicinske pomoči povečal za kar 40 odstotkov.
V škodo pomoči potrebnih
Obstaja sicer možnost, da se je zdravje Celjanov nenadoma močno poslabšalo, a je to le malo verjetno. Kot nam je povedal strokovni direktor, se je povečalo število tistih, ki si želijo tudi najmanjše zdravstvene težave urediti na hitro in na račun tistih, ki nujno pomoč res potrebujejo. »Ni prav, da resnično bolni ljudje čakajo ure in ure v vrsti zato, ker nekateri mislijo, da je urgenca zato, da bodo pred odhodom na morje dobili še recept za določena zdravila,« je potožil dr. Vindišar. Kot je dejal, so zaradi tega nezadovoljni tako pacienti kot zaposleni.
Nujen ukrep
Zato so se odločili, da bodo nenujnim pacientom od zdaj naprej obisk urgence zaračunali po ceniku. »Kot vem, so tak ukrep uspešno uvedli že v Novem mestu, izvajajo pa ga tudi v Ljubljani in Novem mestu,« je dejal. Strokovni direktor nam je pojasnil, da bosta za vsakega pacienta, ki bo prišel v njihovo ambulanto nujne pomoči, še vedno opravljeni triaža in ocena stanja nujnosti. Tistim, za katere bodo menili, da ne spadajo na urgenco, pa v podpis dana izjava, da se strinjajo s tem, da bodo, če bo zdravnik po pregledu potrdil, da njihov stanje res ni nujno, prejeli račun. Če bo pacient zavrnil podpis izjave, bodo pregled kljub temu opravili, morebitno plačilo pa izterjali po sodni poti.
Slabe izkušnje
Leta 2007 je prav pred vrati urgence v Celju umrl 50-letni Bojan Kajtna, potem ko so ga zavrnili, ker ni imel napotnice, njegovo stanje pa ocenili kot nenujno.